Měření rychlosti na dálnici – judikatura NSS

Dnes se podíváme krátce na jeden rozsudek Nejvyššího správního soudu týkající se měření rychlosti dálničními Passaty.

Vcelku zajímavý rozsudek vydal Nejvyšší správní soud dne 8. 2. 2012 pod spisovou značkou 3 As 29/2011 – 51, který se věnuje kvalitě důkazů získávaných policejními Passaty za použití jejich stávající techniky, tzn. měření vlastní rychlosti a její přenositelnosti na měřené vozidlo. Fakticky se jedná o velmi podobnou situaci a argumentaci, jakou jsem předestíral v seriálu o tom, jak mne vloni zastavila za údajné překročení rychlosti Policie ČR.

Argumenty obviněného stály na dvou pilířích:

1) Tvrdil, že ho policisté vysokou rychlostí dojeli a tlačili ho před sebou, přičemž zkrátili vzdálenost na minimum ve snaze přinutit řidiče zrychlit a mít možnost jej změřit. Mimochodem, tento velmi nepěkný způsob vynucování zrychlování je u Policie ČR na dálnicích, alespoň jak plyne ze zkušenosti, která se i ke mně dostala, bohužel častý a policie nestydatě zneužívá toho, že řidič, chtěje být ohleduplný a uhnout, si vlastně podřízne pod sebou sám větev.V daném případě se s touto námitkou správní úřady nevypořádaly, protože neprověřily celý videozáznam, tj. i včetně jeho začátku, kde by takové nebezpečné najíždění policistů bylo vidět (jak obviněný argumentoval).

A protože ta námitka byla relevantní (obviněný cílil na krajní nouzi), ale úřady se s tím nevypořádaly, NSS to považoval za důvod, proč rozhodnutí o přestupku mělo být zrušeno (a také bylo, krajský soud ho totiž zrušil a byl to odvolací orgán, kdo podával kasační stížnost).

Doporučení pro řidiče – pokud se Vám to taky stane, projeďte si ve spise ten videozáznam a pokud takové „vystrkování ze silnice“ na něm bude, zkuste použít argument o krajní nouzi. Upřímně, nemám slov pro takovou, s prominutím, prasárnu ze strany policie.

2) Druhým argumentem bylo porušení návodu k obsluze daného zařízení, protože obviněný trefně namítal, že nebyla dodržena podmínka vzdálenosti na začátku a konci měření. Správní úřady tuto námitku ignorovaly a protože je zásadní pro posouzení věci, i to byl důvod, proč NSS seznal, že rozhodnutí o přestupku bylo krajským soudem zrušeno správně.Policisté si zřejmě s návodem k měření moc starostí nedělají, ale přitom tím mohou generovat řadu chyb. V této souvislosti samozřejmě odkážu i na moji argumentaci týkající se přesnosti měření vzdálenosti mezi vozidly jako na vhodný argument, kterým lze údaj o změřené rychlosti zpochybnit.

Obecně mi přijde stávající způsob měření zařízením PolCam jako snadno napadnutelný, což samozřejmě potěší. Pozor ale, ty úplně nové Passaty mají už i radar.

19.4.2012 11:10| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist