Beran: Materiální aspekt přestupku v akci – díl III. – finále

Příběh na pokračování o mém údajném přestupku se dostal do třetího a závěrečného dějství.

Příběh na pokračování o mém údajném přestupku se dostal do třetího a závěrečného dějství. Jak jsem psal nedávno v Právní poradně a i v předcházejícím dílu o mém údajném přestupku, byl vývoj v této věci takový, že odvolací orgán zrušil rozhodnutí Magistrátu města Pardubic a věc vrátil k novému projednání. Magistrát nechal zpracovat znalecký posudek, se kterým se mne nicméně neobtěžoval seznámit a rozhodl znovu, že jsem vinen.

Dnes ovšem dorazilo další rozhodnutí odvolacího orgánu, kterým se v pořadí druhé rozhodnutí Magistrátu města Pardubic opět ruší a věc znovu vrací k novému projednání, zejména (jak jsem namítal) k seznámení se s příslušným znaleckým posudkem.

Tím je ovšem celá věc již prakticky ukončena, protože se nestihne ve lhůtě jednoho roku projednat. K údajnému překročení rychlosti totiž došlo dne 19. 2. 2011 a necelé čtyři týdny už nebudou stačit na to, aby se stihlo do právní moci v jednom roce rozhodnout.I kdyby Magistrát města Pardubic nařídil rychle jednání, jak mu odvolací orgán nařizuje, musí tam dát dostatečnou lhůtu dopředu (obvykle 14 dní). Určitě bych ke znaleckému úkolu znalce měl doplnění a znalec to už nestihne doplnit. I kdyby to stihnul nebo byly moje návrhy na doplnění dokazování odmítnuty, tak pár dní bude trvat vydání a doručení rozhodnutí, pak je 15 dní na odvolání – není v lidských silách, aby to odvolací orgán stihnul do 19. 2. 2012 rozhodnout a rozhodnutí mi doručit.

Bohužel se tak už nedozvíme, jak by se správní soudy a Nejvyšší správní soud vypořádaly s námitkami ke způsobu měření a materiálnímu aspektu dané věci. Ostatně se nedozvíme ani názor odvolacího orgánu na problematiku materiálního aspektu, protože (jak vidno z tohoto rozhodnutí o odvolání) odvolačka si vystačila na zrušení toho rozhodnutí jen s formálními chybami prvoinstančního úřadu a do dalších polemik se nepouštěla.Budiž tedy toto řízení alespoň určitou argumentační inspirací pro kohokoliv dalšího, kdo by byl policejními Passaty změřen. Mám za to, že jsem v odvoláních jednotlivé argumenty vypracoval tak, aby byly obecně použitelné pro obdobné druhy řízení, jakkoli samozřejmě každému doporučím, aby, pokud to s takovou argumentací myslí vážně, věc předal advokátovi.

Snad tedy někdy příště u dalších setkání s našimi dálničními policejními letci.

28.1.2012 8:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist