Jaká jsou současná rizika ojetin? Víte, co vše je třeba před koupí prověřit?

Stočený tachometr, vozidlo v exekuci, auto svařené z dílů několika jiných vozů, to všechno a mnoho dalších jsou nástrahy, které čekají na zájemce o ojetinu. Při nákupu vozu je třeba být velmi obezřetný, jelikož existuje celá řada rizik či překážek, díky kterým může kupující prodávajícímu naletět. Riziko je největší při nákupu na ulici od jednotlivce, velcí prodejci už mají naopak řadu postupů, jak se problémových aut vyvarovat.
plochabazaruilustracka.jpg Zdroj: archiv redakce

Současný trh s ojetými vozy sice už není taková džungle jako v devadesátých letech, do dokonalosti má ale stále na míle daleko. Největší rizika přitom číhají na zájemce u vozidel prodávaných tzv. na ulici, mnohdy ale i v malých bazarech nebo u překupníků. Naopak velcí prodejci mají propracované postupy výkupů, jejichž cílem je nepravosti a vady odhalit. Navíc poskytují i různé záruky, které dávají kupujícím různé možnosti a jistoty. Procento odmítnutých vozů na výkupu velkých obchodníků je přitom i v dnešní době nezdravě vysoké.

„Dlouhodobě na výkupu odmítáme 60 až 70% automobilů, u Mototechny Classic dokonce více než 95% právě proto, že mají určitou vadu, kvůli které bychom je nemohli dále nabídnout našim zákazníkům,“ popisuje náročnost procesu výkupu ojetiny Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. Nutno dodat, že v případě Mototechny Classic je řada automobilů odmítána z důvodu neoriginality, která je u sbírkových vozidel důležitá.

Možností, kde prodávající může uvést o voze nepravdivý údaj, či zamlčet důležitou skutečnost, je bohužel celá řada. Zejména nákup vozu „z ulice“ je v dnešní době velkým rizikem, jelikož kupující má jen minimum možností, kde a jak si konkrétní fakta ověřit. Oproti tomu profesionální prodejci mají pro výkup přesně definovaný postup.

Oblasti, které zde specialisté prověřují a které mohou představovat největší riziko, jsou tři. První z nich jsou možné fyzické vady. Zde výkupčí prověřují zejména motor, lak, podvozek, brzdovou soustavu nebo podezření na neodborné zásahy do karoserie po vážných nehodách. Hrozí totiž, že vůz mohl být poskládán z několika jiných automobilů. Další oblastí kontroly jsou případné odlišnosti reálného stavu vozu od zápisu ve velkém technickém průkazu, jako jsou nehomologované ochranné rámy na masce, odlišné ET (zális) kol, jiná světla, neschválené folie proti slunci apod. Nechtěný je i tuning a chiptuning, které snižují prodejnost vozu a tím jeho hodnotu.

Druhým segmentem jsou vady právní, které jsou při prodeji na ulici nejhůře odhalitelné, protože vyžadují znalosti zákonů, různých rejstříků i právní praxe. Velmi časté bývají nabídky vozu v exekuci. Enormně rizikové jsou vozy, které mají v technickém průkazu mnoho záznamů o změně majitele v krátkém časovém sledu a poslední majitel je například s trvalým bydlištěm na úřadě. Dalším častým problémem je bohužel i prodej vozů, které majitel má na leasing anebo se jedná o totální likvidaci v jiné zemi. Stále ještě se objevují i vozy odcizené v tuzemsku i v zahraničí, i když jejich množství v posledních letech rapidně kleslo.

Poslední, velmi dobře známou a oblastí, jsou stočená počítadla ujeté vzdálenosti. Tuto problematiku se různými regulacemi snaží stát vyřešit už řadu let. Problémem je, že v každé zemi má tato problematika jiný přístup, a tak je mnohdy velmi složité dohledat pravdu. „U nás v AAA AUTO používáme při výkupu hned několik nástrojů k tomu, jak případně stočený vůz odhalit. Patří mezi ně například prověřování všech dostupných databází,“ dodává Topolová.

Ať už se jedná o kteroukoliv vadu či překážku bránící v legálním nákupu ojetého vozidla, odborníci důrazně doporučují podniknout maximum kroků k tomu, aby si kupující ověřil pokud možno co nejvíce faktů o prodávaném voze. „Ještě lepší alternativou je pak obrátit se na specializovaného prodejce, u kterého existuje vysoká míra předpokladu, že vám poskytne celou řadu garancí,“ doplňuje Karolína Topolová. Poctivý prodejce nebude nic namítat ani v případě, že si kupující přivede vlastního automechanika, který vůz prohlédne. A opět, u velkého prodejce vybaveného zvedákem bude prohlídka mnohem důkladnější, než někde na ulici, kde jsou možnosti omezené.

Každý motorista plánující pořízení ojetého vozu by měl všechna rizika dobře zvážit. Ať už se rozhodne pro nákup automobilu kdekoli, určitě je dobré vidět více vozidel, než padne rozhodnutí. Prvotní přehled lze získat v inzerci na internetu, tam ale všechna auta vypadají lépe (někdy až nepochopitelně mnohem lépe), než je tomu ve skutečnosti. Realita pak často bývá mnohem horší. I s tím je třeba počítat.

25.7.2019 12:00| autor: Milan Jirouš | zdroj: AAA AUTO

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist