Dopravní nehody: Aktuálně je další gentleman silnic mezi námi!

Dva zachráněné životy, to je slušná bilance, zejména poté, co náš hrdina jen tak tak unikl sám fatálnímu nárazu.

Bez zbytečného patosu, opravdu, děkujme všem, kteří se někdy na silnici vrhnout bez ohledu na své pohodlí na pomoc ostatním řidičům. Říkáme to vždy, když k nám dorazí zpráva na téma „gentleman silnic“ a řekneme to i teď. Jeden niky neví, kdy sám bude pomoc potřebovat a my si všech, kteří někomu na silnici pomohli, hluboce vážíme. Tak jako si vážíme Jakuba Štaffa.

Díky rychlé reakci a včasné první pomoci zachránil osmadvacetiletý řidič životy dvou mladých lidí, kteří se vloni na podzim stali oběťmi dopravní nehody. Za tento čin převzal v Brně z rukou zástupců České pojišťovny a Policie ČR v pořadí již 98. titul Gentlemana silnic. Co se tehdy přesně stalo?

Na podzim loňského roku jel Jakub Štaffa krátce po poledni po cestě od obce Konice do Prostějova, když najednou uviděl dvojici do sebe narážejících vozidel. Těsně se vyhnul čelnímu nárazu s Felicií a Opelem a strhl řízení mimo vozovku do silničního příkopu v protisměru. „Neviděl jsem, co se tam odehrálo nebo jak k tomu došlo. Už jsem jen viděl, jak do sebe ta auta bourají. Já jsem se o vlásek vyhnul Felicii. Zastavil jsem se až na poli. Ihned jsem vystoupil a běžel jsem směrem k autu, které začalo pomalu hořet a kde byly, jak jsem po chvíli zjistil, dvě osoby,“ popisuje první okamžiky nehody Jakub Štaffa, který působí jako dopravní policista ve Vyškově. Ten den byl Jakub Štaffa mimo službu, neváhal však ani na vteřinu a okamžitě začal jednat.

Ve Škodě Felicia objevil dvacetiletého řidiče a jeho sedmnáctiletou spolujezdkyni, která volala o pomoc. „Dveře u dívky nešly vůbec otevřít. Ohnul jsem tedy rám dveří, vytáhnul jsem ji z vozidla a posadil na trávu. Poté jsem rychle běžel k řidiči. Dveře opět nešly otevřít a tak jsem musel ohnout rám i tady. Řidič ale nemohl vylézt, protože měl obě nohy zlomené,“ líčí dramatické momenty Jakub Štaffa. Musel jednat rychle, neboť automobil začal hořet a plameny pomalu pohlcovaly celý vůz. Naštěstí ale pomohl někdo z přihlížejících.

Společně vytáhli řidiče z vozu a odnesli jej do bezpečné vzdálenosti od hořící Felicie. „Řidiče jsem položil na bok do stabilizované polohy a dívce jsem dal na tržnou ránu kapesník, abych zastavil krvácení. Potom jsem ještě zkontroloval životní funkce zraněného řidiče, který si stěžoval na bolest nohou,“ říká Jakub Štaffa, který se o zraněné staral až do příjezdu sanitky, hasičů a policie.

1.8.2014 9:29| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist