Gentleman silnic pro další tři zachránce lidského života. Z hořícího auta!

Kontrolní otázka - stanete se svědkem dopravní nehody, nabourané auto zachvátí plameny. Co uděláte?

Připomeňme si, co to Gentleman silnic je. Jde o je společný projekt České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní.

Kdyby za nic jiného, tak za tento motivační porgram zaslouží policie uznání. Historicky prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 94 lidí (z toho 16 žen) na více 40 místech po celé České republice.

Pojďme k poslednímu předávání, co mu předcházelo? Na silnici od Račerovic do Třebíče došlo na konci února tohoto roku k vážné dopravní nehodě. Teprve dvaadvacetiletý řidič automobilu značky Renault Clio vezoucí dva mladé spolujezdce nepřizpůsobil při průjezdu pravotočivou zatáčkou rychlost jízdy stavu vozovky. Následkem toho byl smyk, který se bohužel řidiči nepodařilo vyrovnat a tak na přímém úseku silnice vyjel vůz zcela mimo vozovku, kde narazil do stromu. Tímto však jeho krkolomná pouť neskončila, auto se totiž jen odrazilo a pokračovalo v „jízdě“ silničním příkopem, až se nakonec pravým bokem zastavilo o další strom. Po tomto finálním nárazu začaly z Renaultu šlehat plameny, a zatímco se spolujezdcům podařilo utéci, řidič zůstal v autě zaklíněn.

A dál už je to jak film od Quentina Tarantina, dvě dějové linie odehrávající se z pohledu trojice novopečených Gentlemanů se prolnuty v jednom bodě, a to v místě dopravní nehody. „Z dálky to vypadalo, jako když někdo dělá táborák, teprve po chvíli jsem si uvědomil, že koukám na nabourané hořící auto,“ popisuje událost Jiří Krčál, který jel se sestrou po silnici od Třebíče. „Ve dvě hodiny ráno se kolem nás prohnalo auto a v momentě se ozvala tupá rána. Člověku v té chvíli hned nedochází, že ta rána znamená havárii, ale naštěstí nám to s Michalem brzy došlo a běželi jsme směrem k bouračce. Já během toho už vytáčela záchrannou službu a hasiče,“ komentuje nepříjemný zážitek ze svého úhlu pohledu Jana Šálková.

Jiří Krčál už také běžel k vozu, aby zjistil, jak může pomoci. „Venku z auta už byli oba dva spolucestující. Zdáli se být v šoku, ale komunikovali s námi. Horší to bylo s řidičem, který zůstal zaklíněný a s jeho dveřmi nešlo vůbec hnout,“ přibližuje situaci pan Krčál a zároveň doplňuje: „Nejdřív byl řidič v bezvědomí, mysleli jsme si, že dokonce nežije, ale po chvíli přišel k sobě a začal s námi trochu mluvit.“ Díky letitým zkušenostem pana Lukšíčka s automobily se nebála trojice přiblížit a operovat kolem hořícího vozu.

Policejní auta, kterým neujedete

Zobrazit všechny fotografie

Řidiče se nakonec podařilo z auta vyprostit přes zadní sedadla, při manipulaci s vážně zraněným pomáhala dispečerka záchranné služby přes mobilní telefon. Řidič byl s těžkými zraněními transportován na traumatologické centrum nemocnice Brno – Bohunice, spolujezdci do nemocnice v Třebíči.

Tak jako vždy – bez ohledu na anketu, pořadatele, ceny a komerční část projektu – za redakci Autowebu děkujeme jak trojici z tohoto případu, i všem dalším řidičům, kteří se nebojí ostatním v nouzi na silnici pomáhat.

zdroj: Policie ČR, Česká Pojišťovna

12.4.2014 11:03| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist