Co potřebujete vědět, jedete-li na dovolenou na motorce?

Dovolená na motorce patří mezi nejsilnější zážitky, které na tomto stroji můžete zažít. Až po několika dnech jízdy nehostinnou krajinou si uvědomíte svobodu, kterou s motorkou máte.

Svoboda. A rychlost. A svoboda… Přesně to jsou atributy, pro které je žádoucí občas vyměnit komfort suchého a pohodlného auta za posed obkročmo za řidítky. Je zapotřebí dodržovat určitá pravidla a počítat s jasně danými fenomény (třeba že řidič v Hyundai i20 se sedmi křížky na krku opravdu netuší, že se blížíte rychlostí, kterou on pokládá za kosmickou a z vedlejší silnice vám, navzdory přednosti, vjede přímo před přední kolo…).

My tady máme pár tipů a rad od Europ Assistance. Ostřílení bikeři asi mohou mávnout rukou a věnovat se nějaké bohulibější činnosti, ti, kdo začínají (a že jich není každý rok málo), by měli investovat těch pár minut a rozšířit si obzory.

Dovolená na motorce patří mezi nejsilnější zážitky, které na tomto stroji můžete zažít. Až po několika dnech jízdy nehostinnou krajinou si uvědomíte svobodu, kterou s motorkou máte. Nejen z těchto důvodů, ale třeba i proto, že se nejedná o levnou záležitost, byste neměli podcenit přípravné fáze – a do nich nepatří pouze servis vašeho stroje, ale i zdánlivé drobnosti, které vám na cestě ušetří starosti.

Píchlé pneumatiky a utržená lanka

Poté, co naplánujete trasu a cíle a domluvíte se, s kým vlastně pojedete, měli byste myslet i na možné negativní scénáře. Může se stát, že motorka vypoví službu a nebude to zrovna v dosahu kempu ani města. „Nejčastějšími problémy při cestě jsou drobnosti jako píchlé pneumatiky nebo utržená lanka. Pro tyto případy je dobré vozit si alespoň základní sadu nářadí,“ říká Petr Hendrich, majitel cestovní agentury Adventure Moto, a dodává, že „se mu osvědčuje i jízda ve skupině – každý už totiž někdy něco na motorce řešil, takže společnými silami proběhnou takové ty základní opravy vždy snáze. Nehledě na to, že motorky je třeba někdy i roztlačit, což jde v jednom člověku těžko.“

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Když se porouchá elektronika

Mohou vás zaskočit ale i nehody, které svépomocí nevyřešíte. „Motorky jsou v dnešní době vybavené elektronickými systémy, které téměř znemožňují jakékoliv ruční zásahy. Každý, kdo vyráží na cesty, by si tak měl sjednat asistenční službu. Pokud například nastane nějaká komplikace a řeší se převoz motorky ze zahraničí, je hladký průběh k nezaplacení,“ informuje Hendrich. Na českém trhu můžete vybírat z různých nabídek.

„Se službami MotoCare mohou například klienti čerpat pojistné plnění až do výše 35 000 Kč, ať už se bude jednat o následky nehody nebo poruchy motocyklu. Pokud se oprava na místě nezdaří, bude vozidlo dopraveno do domovského servisu a řidič může pokračovat v cestě náhradním autem, které mu poskytneme, nebo cestovat jinou náhradní dopravou,“ přibližuje rozsah připojištění Michal Egert, marketingový specialista Europ Assistance. Takový typ pojištění vyjde na necelé 3 Kč denně.

Co na sebe?

Při přípravě zavazadel byste měli promyslet i takové detaily jako například oblečení. Vhodně zvolený materiál bundy oceníte zvláště poté, co zmoknete – textilní bunda vám totiž oproti té kožené uschne. Nejen kvůli případnému dešti, ale i větru, štěrku a dalším nepříjemnostem pak oceníte doplňky jako blastry, které ukryjí vaše ruce i páčky na motorce.

Větší komfort vám pak zajistí i vyhřívané rukojeti. A spíše než přidávání reflexních prvků vám větší bezpečnost při nočních přesunech zaručí přídavná světla. „Dalším doplňkem, který nebývá v základní výbavě motorky, ale při těchto cestách je užitečný, je kryt motoru – umisťuje se naspod tak, aby se motor neponičil ani na nezpevněných terénních cestách,“ přibližuje Hendrich. „Padací rámy jsou také vhodnou prevencí.“

28.6.2016 10:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist