prejizdeni-plne-cary-a-sankce-za-to-hrozici-352x198.jpg

Předjíždění na plné čáře: Kdy to je přestupek a jaké hrozí sankce?

legislativa

Přejetí plné čáry a předjíždění auta jsou pohledem zákona dva různé přestupky, které často řidiči zaměňují. Jak to tedy je?

Diskuze

22 komentářů

  Kumi

  Jojo, plná či dvojitá plná…Tisíce řidičů denně odbočí vlevo přes plnou na parkoviště. Většinou kolmé. A pak z něj přes plnou couvá. A co říká zákon 13/97 Sb. o parkovišti přilehlém k místní komunikaci? Je její součástí (není-li samostatnou komunikací), nikoli místem ležícím mimo pozemní komunikaci.

  GoldyAu

  Jak si má člověk vysvětlit část „pokud to není nutné k objíždění“?
  Kvůli svému pohodlí a plynulosti provozu to pak mohu pochopit tak, že v případě, kdy mám překážku ve svém pruhu (traktor nebo cokoliv pomalu pohybujícího se), je přehledný úsek a jednoduchá plná čára, tak ho mohu v klidu objet…Je to tak nebo ne?

  Radúz Dostal

  Traktor či cokoliv pomalu pohybujícího není překážkou provozu ale vozidlem a tudíž se předjíždí, nikoliv objíždí.

  Honza

  A jak mam jako poznat, jestli se eště stihnu vrátit zpátky vpravo eště na přerušovaný, nebo se budu vracet už na plný, což je prej přestupek? Neni to náhodou vo tom, že když to nemužu vědět, jestli to eště stihnu (a povinen to vědět určitě nejsem, když to tam neznám, a povinen to tam znát rovněž nejsem), tak chybí zavinění, protože vina muže bejt člověku kladena jenom v případě, kdy se ňáká konkrétní věc dá vovlivnit?

  Honza Kalvina

  To myslíte vážně? Pokud se vám stává, že se „najednou“ objeví plná čára, tak v horším případě se vám může stát, že se v protisměru objeví auto.

  Honza

  Já jsem při předjíždění vopatrnej. A hlavně celkově ani nepředjíždim nijak často. To už spíš taky zpomalim, když přede mnou jede něco pomalu, než abych ho za každou cenu předjel. A co jsem si stačil všimnout, tak to snad neni tak, že by byly všude bud‘ jenom plný čáry, nebo jenom přerušovaný čáry, ale je to běžně tak, že je chvíli přerušovaná a pak se změní v plnou. Takže když tam je přerušovaná a proti mně nic nejede, tak začnu předjíždět, a když jsem vedle toho vozidla, kerý předjíždim, tak najednou koukám, že už tam je plná. A jak už jsem napsal – to nemužu vědět, pokud to tam neznám. A povinen to tam znát nejsem. Takže co s tim? No já vim. Neznalost nevomlouvá.

  Martin Pištora

  Nemůžete zahájit předjíždění, když nevidíte tak dopředu, abyste měl jistotu, že celý manévr provedete korektně.

  Rejpal

  A jak je to v případě, kdy ten traktor či kombajn používá blikající varovná světla oranžové barvy?

  Rejpal

  Jaké auto řídíte?
  Není to náhodou tak, že když nevíte, jestli to stihnete, tak se jedná o případ, kdy je předjíždění zakázané?

  Rejpal

  Jaké auto řídíte? Není to náhodou tak, že když nevíte, jestli to stihnete, tak se jedná o případ, kdy je předjíždění zakázané?

  dallis

  Plná čára, třeba i trojitá – to přece není zeď !!! Je to o zdravém rozumu a úrovni pudu sebezáchovy.
  Na druhou stranu, je těch plných čar čím dál víc a to i v místech zcela nepochopitelných. ještě že to u nás není jak v Polsku, tam je to někdy jak morsejovka…

  Jan

  Myslím si,pokud budu chtít důkazní řízení, pak není o čem diskutovat. Tam bude jasno co jsem vlastně dělal. A pokud je to polda, který chce jen buzeraci a pokutu, tak bych mu pěkně zavařil. Myslím, že už má trestňák na krku. Když mne polda zastaví a zkontroluje doklady a dech , nemám proti tomu nic, ale víc už bych si dovolit nenechal. (stížnost by to jistila) A věřte pro poldu hodně nepříjemné.

  Jirka

  Takže v nepřehledné zatáčce můžu zastavit a dávat přednost protijedoucím vozidlům, protože odbočuji vlevo je v pořádku, ale předjet stavební stroj je nepřípustné? Oba příklady s plnou čáou

  Butch

  Původní dotaz byl, jestli je záznam z kamery pro policii dostačující k tomu, abych dokázal, že jsem nepřejel plnou čáru. Tak co tam proboha všichni blábolíte?

  Kadel

  Človíčku, Vám musel v dětství někdo hodně ublížit. A určitě někdo s autem. Nezprznili Vás náhodou v Trabantu? Tak pro svůj pocit morální čistoty takové zajíždění nedělejte, hezky submisivně kličkujte podle čar na zemi jako cvičená krysa a ostatních, ostatních si nevšímejte.

  Kumi

  Ty cype ostravský, kde sis mě tu našel? Vždyť to je starý článek! V každém případě, máš něco proti mým větám? Tedy kromě primitivních oplzlostí? Zase ti něco nevyhovuje? (Že tys u toho psychoše nebyl!!!)

  Kumi

  Jestli to nebude tím, že co se týče zatáčky, jsem povinen předvídat, že „tam může něco stát“ a musím umět zastavit na vzdálenost, na jakou mám rozhled. Zatímco při předjíždění traktoru ve městě přes plnou se mi lehce může stát, že např. sejmu auto couvajícího z přilehlého parkoviště protisměrného pruhu…

  Milan

  Cituju z článku: „Jednu, kdy přerušovaná čára prostě přejde v plnou, a druhou, kdy je plná „jen“ na druhé straně, tj. jsou tam tedy čáry dvě (v protisměru plná, ve vlastním směru přerušovaná). V prvním popisovaném případě mám za to, že se o porušení jedná, protože řidič prostě nemůže předjíždět tak, aby se musel vracet přes plnou, a musí se vrátit včas.“ Prosím o odpověď na dotaz: jak může řidič při započetí předjíždění vědět, kde přerušovaná čára končí a začíná čára plná? Děkuju

  Kubis

  Dobrý den. Zajímalo by mne, jestli můžu odbočit přes plnou čáru do ulice ve které bydlím. Jedná se o odbočení mimo ležící pozemní komunikaci, nebo se musím jet otočit až tam, kde plná končí?
  Dík za radu.

  s
  sulcp

  Ta část: “ jsou tam tedy čáry dvě (v protisměru plná, ve vlastním směru přerušovaná)…….“ vyloženě pobavila.. 😀 vždyť tohle je v zákonně jasně definované, tak nevím proč píšete do článku svoje dojmy (i když v tomto případě správné). Citace zákona:“Podélná čára souvislá doplněná čárou přerušovanou
  Jsou-li touto značkou odděleny jízdní pruhy s protisměrným provozem, platí pro řidiče význam jen pravé čáry z této dvojice čar.“
  Zajímal by mě taky jediný příklad toho, kdy: „přejetí plné čáry může být současně porušením zákazu předjíždění“. Zákaz předjíždění je jasně definovaný §17 a značkou B21a….

  jibla64

  otázka:můžu objíždět autobus v zastávce,když při tom musím přejet plnou čáru?

  alesmoto

  Někdy mě připadá že ty čáry lajnujou nesvéprávní. Občas jezdím obchvatem, kde je silnice v mírným oblouku, kulový je tam vidět a je tam přerušovaná. O 12km dál je rovinka s dohledností 2x delší, než v tý zatáčce na obchvatu – no a tam je plná.
  Tak na přerušovaný si nerisknu předjíždět a předjedu bezpečněji na tý plný.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist