Že neexistují levné závody? Amatérská šestihodinovka pekáčů slibuje velkou zábavu

Automobilové závody jsou snem mnoha řidičských nadšenců, limitujícím faktorem je ovšem ve většině případů enormní finanční náročnost. Co takhle závody aut do 25 000 korun?
09_hpr1_2020-1100x618.jpg Zdroj: 24hoursoflemons.com

Staré závodnické pořekadlo praví, že levný motorsport neexistuje. Něco pravdy na tom bude, jelikož automobilové závody rozhodně nejsou levnou záležitostí, naopak jde o jeden z nejdražších koníčků a jenom hrstka šťastlivců, kteří to dotáhnou až na profesionální úroveň, za tuhle zábavu ještě dostane zaplaceno.

Levné to není ani na amatérské úrovni, přestože existuje spousta možností, jak si zasoutěžit s relativně nízkými náklady, např. ve slalomech nebo time-attacku. Ale jistě každý uzná, že takovému závodění trochu něco chybí. Závody plech na plech jsou zkrátka úplně o něčem jiném.

Aktuálně se připravuje unikátní projekt, který umožní zažít adrenalin skutečných automobilových závodů a zároveň udrží náklady na snesitelné úrovni. A ne je tak ledajakých závodů, ale rovnou vytrvalostní šestihodinovky. Čtvrtka 24h Le Mans za jednu průměrnou výplatu, to nezní špatně, že?

Šestihodinový vytrvalostní závod na okruhu v Mostě chystá ve dnech 12. a 13. prosince Gumbalkan, tradiční pořadatel recesistických výletů po Východní Evropě po vzoru milionářského závodu Gumball 3000. A jak je zvykem, i do tohoto závodu se mohou přihlásit pouze vozidla s pořizovací cenou do 25 000 korun.

Takto nízká částka trochu hraničí s nejistou technickou kvalitou „závodních speciálů“, nicméně o bezpečnost jde především. „Součástí přihlášky je technická přejímka, jelikož tohle není demolition derby a nejedete se rozflákat o svodidla. Takže auta musí splňovat určité technické požadavky,“ říká pořadatel Richard Nemeth.

Kapacita je omezena na 30 vozidel, minimální počet vozidel pro konání akce je 25, a pokud se nezmění aktuální epidemická situace a nepřijde nějaké nečekané vládní nařízení, závody se pojedou. Kvůli zvýšenému zájmu se pojedou hned dva šestihodinové závody.

„Každý, kdo má aspoň trochu rád auta, si určitě aspoň jednou v životě chtěl zazávodit jako Niki Lauda na okruhu. Teď je ta chvíle, kdy máte konečně šanci. Potřebujete k tomu akorát auto a kámoša, kterému dostatečně věříte, když sedí za volantem. Šest hodin na okruhu totiž není jako jet do Chorvatska k moři,“ dodává Nemeth.

Jak už to tak bývá, ve vytrvalostních závodech nejde o absolutní rychlost, ale nejvyšší počet ujetých kol. „Bude to ten co si v jedničkové oktávě v naftě nastaví tempomat na 90km/h a pojede na pohodu?“ pokládá řečnickou otázku Nemeth.

Ačkoliv má závod recesitický nádech, můžete vyhrát i zajímavé ceny. První tři místa si totiž rozdělí ceny v hodnotě 30 000,- Kč. Startovné činí 7 493,- Kč, posádka musí čítat minimálně dva a maxiálně čtyři piloty a vůz musí mít pořizovací cenu do 25 000,- Kč, jinak se fantazii a úpravám meze nekladou.

Více informací zjistíte na stránkách Gumbalkan.cz.

4.12.2020 10:00| autor: Hugo Kottás | zdroj: Gumbalkan.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist