Že lidé nemají o manuální převodovky zájem? Omyl. Velká část z nich by auto s manuálem chtěla, důvod je ale jiný, než by se mohlo na první pohled zdát

Prodeje automobilů vybavených manuální převodovkou klesají, jenže podle britského průzkumu je o tento druh převodovky pořád velký zájem. Více než polovina respondentů by pro své další auto preferovala právě manuál, ačkoliv primárním důvodem není ani nižší cena, ani zábava za volantem.
manualni-prevodovka-1100x618.jpg Zdroj: The Motor Ombudsman

Aut vybavených manuálními převodovkami ubývá. Automobilky totiž v rámci snahy o zvýšení zisků osekaly v uplynulých letech své nabídky, ze kterých často vyřadily ty levnější verze, které mnohdy byly spojené s manuální převodovkou. Dalším důvodem je nutnost snižovat flotilové emise a samozřejmě také nástup elektrifikovaných pohonných jednotek. Zapálených řidičů toužících po manuálu ubývá, takže třeba i u sportovních vozů, kde je stále ještě možnost volby (například u BMW M4 nebo M2), naprosto dominují převodovky automatické. Teď se ale v Británii objevil průzkum, který z tohoto úhlu pohledu přinesl trochu překvapivé výsledky. Více než polovina dotázaných uvedla, že kdyby si během nadcházejícího roku pořizovala nové auto, mělo by manuální převodovku. Proč?

Jezdí se s ní v autoškole

Průzkum má na svědomí společnost The Motor Ombudsman, přičemž ta oslovila 1755 držitelů řidičského oprávnění. Z této skupiny by při hypotetickém nákupu nového automobilu zvolilo manuální převodovkou 53 %, zatímco 47 % by sáhlo po automatu. Důvod většinové volby tradičního řazení je ale mnohem prostší než snaha užít si sportovní jízdu v maximální možné míře a prokládat řezání zatáček efektními meziplyny. Ze skupiny respondentů preferujících manuál totiž naprostá většina (72 %) chce manuál pouze proto, že v takovém autě absolvovala autoškolu. Tito lidé jsou tedy na tento způsob jízdy prostě zvyklí. Zážitky z jízdy stály za volbou manuálu pouze u 39 % a faktor ceny nakonec hrál roli jen u 28 % z této skupiny respondentů.

V případě zastánců automatických převodovek byl u řidičů jako nejčastější důvod této volby uváděn komfort jízdy v autě se samočinnou převodovkou, zejména pokud jde o cestování po městě. Tento faktor byl rozhodující pro 62 % z těch, kteří by si pořídil auto s automatem. S větším odstupem následovaly další důvody pro preferenci automatu. Například 26 % by upřednostnilo elektromobil, ke kterému se samozřejmě váže i absence řazení, protože elektromobily obvykle vůbec převodovku nemají.

Videotest: BMW M3 vs. M4

Z průzkumu také vyplynulo, že na rozhodování respondentů má pochopitelně vliv i to, kde dotyční žijí. Největší podíl ve prospěch automatických převodovek (62 %) vykázali respondenti žijící v Londýně. Naopak respondenti žijící ve Walesu většinově volili auto s přímo řazenou převodovkou (67 %).

Automat spíš s elektromobilem

Podle Billa Fennella, šéfa společnosti The Motor Ombudsman, výsledky dokazují, že na současném trhu je stále místo pro oba typy převodovek, zároveň ale dodává, že se situace z pochopitelných důvodů v dohledné době změní. „Manuální převodovka je součástí automobilového světa více než sto let a pro mnoho řidičů byla vždy tou nejlepší volbou. Jenže s postupným odchodem tradičních benzinových a naftových modelů do roku 2030 a s rostoucím počtem elektromobilů se pravděpodobně zvýrazní odklon od manuální převodovky a automatická převodovka se pro mnohé stane normou,“ říká Bill Fennell.

25.9.2023 7:40| autor: Lukáš Dittrich | zdroj: The Motor Ombudsman

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist