Od ledna přibyly na silnicích nové značky. Je mezi nimi označení P+D nebo dopravní značení bezpečného odstupu

Nový rok nepřinesl pouze změny na poli bodového systému nebo zavedení řidičáku pro sedmnáctileté. Přinesl také nové dopravní značky, se kterými se řidiči budou na svých cestách setkávat. Některé z nich budou vídat denně, jiné zase zřídkakdy. Vyskytovat se budou jak na dálnicích, tak i na běžných komunikacích.
mixcollage-09-jan-2024-06-24-pm-5873-1100x618.jpg Zdroj: Ministerstvo dopravy

Sdílená zóna

Jak už název napovídá, budou se na tomto místě potkávat všichni účastníci provozu. Jedná se tak o automobily, elektrokola i třeba koloběžkáře. Nejčastěji jimi budou osazeny centra měst. A slouží k tomu, aby v co největší možné míře zklidnili dopravu. V takových zónách je tedy nutné dodržovat maximální rychlost, která činí 20 km/h a je vždy zobrazena na dopravní značce. Pozor si dejte zejména na děti, které mohou snadno utéct do silnice.

Parkoviště P+D

Na komunikace se dostává nový typ dopravního značení, které se přidává do balíčku již existujících značek P+R a K+R. Ty můžete nejčastěji potkat na letištích, u nádraží nebo okrajů velkých měst. P+R znamená, že se jedná o parkoviště, ze kterého lze pokračovat dále hromadnou dopravou. Parkoviště K+R značí, že na místě parkování lze posádku vyložit, rozloučit se a pak zase pokračovat dál v cestě. Nová značka však cílí na ty, kteří své vozidlo zde zanechají a dále budou pokračovat spolujízdou s jiným vozidlem. Toto značená slaví úspěch zejména v Německu, Belgii a Francii. Tak uvidíme, jak bude využívané u nás.

Bezpečný odstup

Ta na našich silnicích už existuje, ale dočkala se jiného zpracování, zejména zjednodušení formulace. Původně na značce bylo pouze vozidlo a za ním dvě šipky, což pro některé motoristy bylo příliš složité zobrazení. Nově je na značce vyobrazeno vozidlo, před ním dvě šipky a další vozidlo. Toto již srozumitelnější zobrazení říká, že si řidič má hlídat dvou sekundový odstup od vozidla předním. Co šipka to jedna sekunda. Šipky se nachází ostatně i na silnicích, aby řidič věděl, jakou vzdálenost to zhruba představuje.

Elektromobil a elektrokoloběžka

Svět se mění a spolu s ním i dopravní značení. Elektromobilů máme v Česku registrovaná už tři procenta, a tak je vhodné na ně upozorňovat také dopravní značkou. Tu najdete zejména u míst, kde se dá nabíjet. Co se týká elektroaut, tak značení dostalo podobu, která je uznávaná napříč celou Evropou a zahraniční motoristé tak mají šanci, že skutečně najdou, co hledají. Značku jednoduše poznáte podle piktogramu auta, ze kterého trčí kabel. Podobné je to u elektrokoloběžek.

Terénní sociální služba

Pokud se někde vyskytne tato značka, znamená to, že poskytovatelé sociálních služeb budou moci v některých případech využívat mimořádné výhody v silničním provozu. Prakticky na stejné úrovni jako mají lékaři, kteří navštěvují pacienty doma nebo řidiči vozidel poskytující domácí zdravotní péči.

Jízdní pruh pro cyklisty

Nově tyto pruhy budou označeny černou dopravní značkou, na kterých bude bílý piktogram kola a šipky. Vyznačovat se tím tedy bude pruh, ve které smí jet cyklisté.

Střídavý provoz

Jedná se o novinku, která v praxi funguje už řadu let, pouhé mávnutí pracovníka tak vystřídá v ruce držený terč. Ten bude mít buď podobu zákazu vjezdu všech vozidel nebo celou plochu zelenou, která umožní průjezd. Nejčastěji se s nimi půjde setkat například na stavbách nebo opravách komunikací.

18.1.2024 7:24| autor: Michaela Rubešová | zdroj: Ministerstvo dopravy, zákon pro lidi
Více o tématu: kolanovýznačka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist