Williams chce těsněji spolupracovat s Jaguarem

Slavný tým Formule 1 stavěl s britskou automobilkou Jaguar její studii C-X75. Specialisté na všechno rychlé by však stáli o hlubší kooperaci.

Spolupráce s Jaguarem byla pro Williams pouhou zakázkou. Stáj Formule 1 má v garáži několik prototypů systémů určených k regeneraci kinetické energie při závodění, od nichž je jen krůček k superrychlým hybridům, například ke studii Jaguar C-X75. Přesně tento krůček spolu obě firmy udělaly. Použité technologie jsou však relevantní nejen v F1, ale stále víc také na silnicích. Williams chce ve spolupráci s velkou automobilkou pokračovat a prohloubit ji.

„Chtěli bychom se stát závodními a sportovními experty Jaguaru,“ řekl doslova šéf Williamsu Adam Parr. Obě firmy podle něj ve skutečnosti budou v příštích letech potřebovat podobné technologie a je proto logické pracovat společně. „Asi víte, že si technické podrobnosti raději necháváme pro sebe, ale nemyslím, že bych prozradil něco tajného, když vám povím, že C-X75 umí jet pouze na elektřinu i pouze s využitím síly vnitřního spalování,“ pokračoval Parr. „Existuje tedy zcela zjevné pojítko s novými pravidly, která v F1 vstoupí v platnost v roce 2014. Auta podle nich budou muset v pit lane jezdit výhradně na elektřinu. Můžeme říci, že kráčíme (s Jaguarem) po společné cestě.““Když jsme začínali s návrhem C-X75, poháněla ho dvojice turbín od Bladon Jets, britské firmy částečně vlastněné skupinou Tata, a my se stále zajímáme o jejich budoucí využití. Mezitím jsme se společně vydali cestou, po níž chceme dojít k nejekologičtějšímu supersportu všech dob, takže se v současnosti soustředíme na variantu s malým spalovacím motorem a poměrně zajímavými systémy regenerace kinetické energie.“

Jaguar má za sebou velkou minulost a řadu obrovských závodních úspěchů včetně mnoha vítězsí v Le Mans. Má proto nač navazovat a je v jeho zájmu rozvíjet podobé aktivity jako C-X75, případně dokonce závodit. Bohužel na něco takového nemá mnoho peněz, jeho auta se prodávají pomalu. Spolupráce s Williamsem, který naopak hledá další využití pro své rozsáhle know-how, je proto pro Jaguar zajímavou možností.

autoweb.cz

24.8.2011 6:20
Více o tématu: formule 1Jaguarle mans

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist