Vozový park v ČR začne mládnout, důvodem budou levné úvěry

Zatímco nová vozidla se pořizují především prostřednictvím finančních služeb, u ojetin je tomu přesně naopak. V posledních letech se však začíná trend obracet a klienti prodejců ojetých vozů stále více poptávají nabídky kalkulace na financování vozu.
titulka-26-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

V České republice se každoročně prodá přibližně 200 tisíc nových a 650 tisíc ojetých vozidel. Zatímco nová vozidla se pořizují především prostřednictvím finančních služeb (úvěr, finanční leasing, operativní leasing), u ojetin je tomu přesně naopak. Ty si zákazníci stále pořizují především za hotové.

V posledních letech se však začíná trend obracet a klienti prodejců ojetých vozů stále více poptávají nabídky kalkulace na financování vozu. Velké autobazary jsou totiž schopny nabídnout mnohdy výhodnější podmínky než banka a ke schválení dochází většinou během několika desítek minut. Kromě finanční úspory pro zákazníka má tento jev ještě jeden pozitivní efekt. Dostupnost úvěrů totiž podporuje poptávku po mladších vozech.

„V loňském roce jsme prostřednictvím finančních služeb prodali více než 40 % vozidel,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Důvodů je podle něj několik: „V první řadě je to dostupnost úvěrů a potom také rychlost, během které jsme schopni financování zařídit,“ vysvětluje Foltýn.

S dostupností úvěrů se navíc snižuje stáří prodávaných vozidel. To v Auto ESA pokleslo meziročně z 94 měsíců na 89 měsíců. Bude-li tento trend pokračovat, může se podle Foltýna zastavit, nebo dokonce začít snižovat průměrný věk všech vozidel registrovaných v ČR. Ten se totiž aktuálně pohybuje nad hranicí patnácti let.

14.3.2018 7:30| autor: Autoweb.cz | zdroj: Auto ESA

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist