Volkswagen ID.3 ujede až 550 km

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elektrickou revoluci, nebo půjde opět zase jen o krůček vpřed?
vw-id-3-se-predstavuje-1-1100x618.jpgCelá galerie 18 Zdroj: Volkswagen

V reakci na neblaze proslulou kauzu dieselgate se německý Volkswagen vydat se směrem některými označovaným za „čistou mobilitu“. Několikaletý vývoj nyní přináší své první ovoce a první výhradně elektřinou poháněný model se již brzy dostane na trh. Co tedy můžeme od modelu postaveného na zbrusu nové modulární platformě MEB očekávat?

Baterie vozu jsou umístěny v podlaze mezi nápravami, motor se pak usídlil vzadu a bude roztáčet zadní kola. Ano, ID 3 bude zadokolka, na zběsilé driftování se ale pravděpodobně těšit nemůžeme – alespoň ne bez modifikace softwaru vozu. Na druhou stranu, díky umístění kompresoru klimatizace a ostatních pomocných systémů vozu dokáže ID 3 nabídnout dokonalé vyvážení hmotnosti 50:50.

Motor samotný by měl nabídnout výkon 201 koní a měl by být schopný vůz rozhýbat na maximální rychlost těsně pod 160 km/h. Zrychlení na 100 km/h sice VW neuvádí, vzhledem ke zkušenostem s jinými podobně výkonnými elektromobily si troufneme odhadnout cifru někde v rozmezí 6,5 až 7 vteřin.

Jak je u elektromobilů zvykem, bude ID 3 k dostání v několika variantách lišících se kapacitou baterií, a tedy i dojezdem. K dispozici budou verze 45 kWh s dojezdem 350 km, 58 kWh s dojezdem 420 km a nakonec 77 kWh baterie s dojezdem činícím 550 km. Vůz by mělo být možné nabíjet maximálně výkonem 100 kW a získat tak zhruba 290 km dojezdu během půlhodiny nabíjení.

Interiér vozu vypadá moderně, ale přesto vcelku konvenčně Jeho hlavní dominantou je display infotainmentu v tabletovém stylu, příjemným detailem jsou značky pause/play na brzdovém a plynovém pedálu.

Displej nahrazující přístrojový štít bude uchycen na sloupku volantu a bude se pohybovat zároveň s ním, stejně tak nezvyklý ovladač volby jízdního režimu. Navíc se zdá, že Volkswagen se Volkswagen oprostil od zažitých tradic a otočením voliče dopředu zvolíte jízdu vpřed, a otočením voliče vzad pak režim couvání – taky vám přišlo matoucí, když jste museli pohnout pákou vzad, abyste jeli vpřed?

Přestože samotný elektromotor sídlí u zadní nápravy, měl by kufr ID 3 nabídnout 385 litrů prostoru, tedy dokonce o 5 litrů více, něž kolik dokáže nabídnout populární Golf. Cena „lidového“ elektromobilu by na Německém trhu měla začínat v přepočtu zhruba za 780 tisíc korun v základní verzi s dojezdem 350 km.

17.9.2019 12:00| autor: Martin Kusyn | zdroj: Car Throttle

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist