Z GTI se možná stane GT(blesk). Volkswagen zaregistroval logo, které posílá sportovní modely do světa elektromobility

Volkswagen zaregistroval novou podobu svého slavného loga GTI. Íčko na konci by měl nahradit blesk. Místo zkratky „Grand Touring Injection“ tak přichází něco jako „Grand Touring Induction“. Sportovní modely Volkswagen zkrátka míří do elektrické budoucnosti.
img_0138-1100x618.jpg Zdroj: Hugo Kottás

Elektrická mobilita naplno dorazila i do světa sportovních automobilů. Dnes už asi nikoho nepřekvapí ani elektrické hypersporty například značky Rimac, ani výkonná elektrická SUV nebo extrémně rychlý Ioniq 5. Různé automobilky také pro své sportovní elektromobily používají různá označení. Některé sáhly do minulosti, jako například Opel oživením GSE, jiné použily stávající variantu, jako třeba Škoda a její RS nebo Hyundai s písmenem N.

Volkswagen si situaci trochu zkomplikoval, když už dříve navázal na svá tradiční označení GTI a GTD. Pro elektromobily by se nabízelo GTE, jenže to německá značka začala používat před lety pro své rychlé plug-in hybridy. S příchodem sportovních elektromobilů se tak objevila ještě jedna varianta, a sice GTX. Možná kvůli tomu, aby v tom celém nebyl úplně velký zmatek, se v budoucnu zřejmě dočkáme univerzálnější verze. Volkswagen si totiž nedávno zaregistroval novou podobu loga odkazujícího na původní GTI.

Na tuto novinku upozornili kolegové z magazínu CarBuzz s odkazem na stránky německého patentového úřadu DPMA, kde je podoba nového loga také znázorněná. Íčko na konci nahradil blesk, který pravděpodobně odkazuje na elektrický pohon. Z oficiálních zdrojů německé automobilky žádné podrobnější informace na toto téma k dispozici nejsou, takže můžeme pouze spekulovat o tom, kdy a na jakém automobilu by se něco takového mohlo poprvé objevit. Protože by ale minimálně současný Golf GTI měl v prodeji ještě pár let vydržet, nedá se očekávat, že by se tak mělo stát v dohledné době.

Zkratka GTI je pro automobilku Volkswagen velmi cenná, protože se z ní během bezmála půl století stala téměř legenda. Jako první ji dostal Golf GTI původní generace v polovině 70. let. Volkswagen od sportovní verze tehdy nového hatchbacku neměl velká očekávání, plánoval vyrobit jen pět tisíc kusů, ale zájem násobně překročil veškeré odhady.

Videotest: Volkswagen Golf GTI

Písmeno I na konci odkazovalo na motor vybavený systémem vstřikování, který se pak dostal i do jiných modelů včetně třeba Passatu. S velkým odstupem se následně písmena GTI objevila také na menším Polu. V jeho případě sice existovaly sportovní verze také už od 70. let, ale původně nosily označení GT. Polo GTI přišlo až v roce 1998.

Jak bude vypadat logo připravené pro sportovní modely elektrické budoucnosti, to si můžete prohlédnout na obrázku níže. Otázkou mimochodem ale také je, zda spolu s původním GTI nakonec nezmizí i samotný Golf. Před časem se totiž objevily informace o tom, že aktuální Golf osmé generace by měl být posledním se spalovacím motorem a další nástupce už by měl být pouze elektromobilem. A v takovém případě by se mohlo stát, že místo někdejšího dlouholetého bestselleru evropského trhu definitivně zaujme Volkswagen ID.3. Možná i ve sportovní verzi GTI s bleskem na konci.

29.8.2023 7:51| autor: Lukáš Dittrich | zdroj: CarBuzz, DPMA, Reuters

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist