Vloni zemřelo na silnicích nejméně lidí za půl století. Letos to ovšem padá jak při apokalypse

titulka-60-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Na českých silnicích v roce 2017 zemřelo 502 lidí, což je o 43 méně než v roce předchozím. Počet usmrcených byl nejnižší od roku 1961, kdy policie začala vést ucelené statistiky, takže prosím to půl století neberte přesně jako rovných padesát let, jednoduchým matematickým úkonem přijdete na to, že počátek statistik je starší.

Letošní rok ovšem začal zcela v opačném trendu, během prvních dvou týdnů zemřelo při dopravních nehodách na našich silnicích 19 lidí a dalších 65 se těžce zranilo. Jedná se o jeden z nejtragičtějších začátků roku za poslední roky. Potvrzuje to i porovnání s tím, že v roce 2017 zemřelo za celý měsíc leden 30 lidí a o rok dříve 27.

Zatímco za loňský rok zemřelo na našich silnicích do 24 hodin po nehodě 502 lidí, což je historicky nejméně od dob, kdy policie tyto statistiky vede, vstup do roku 2018 je velmi nepříznivý. „Samozřejmě na tom má výrazný podíl tragická nehoda autobusu u pražských Horoměřic se 3 mrtvými. Celkově jsou ovšem následky nehod varující. Většina obětí zemřela prakticky během tří lednových dnů, a polovina z nich během dvou pátků,“ zamýšlí se nad nepříznivou statistikou šéf BESIPu Martin Farář.

Během prvních 14 dnů policisté do svých statistik zapsali 6 dnů bez tragické nehody s úmrtím, naopak během obou lednových pátků zemřelo celkem 9 lidí. Tragickým dnem ledna byl také hned první den letošního roku se 4 mrtvými.

„Co je varující jsou typy nehod. Tři z nich byly hodně medializovány, a to tragická nehoda chodkyně na Nový rok, stejně jako nehoda herce Zedníčka, a již zmíněná tragická nehoda autobusu u Horoměřic. Právě chodci jsou nyní těmi, kteří umírají nejčastěji. Vždyť hned na Nový rok ze čtyř obětí byli tři chodci. A tento trend pokračuje celých 14 dnů. Druhým typem tragických nehod je na první pohled bezdůvodné přejetí do protisměru nebo vyjetí ze silnice a nebezpečné předjíždění,“ upozorňuje Martin Farář.

Druhá polovina ledna 2018 také moc na radosti nepřidala, do našich končin dorazila zima, dálnice byly zasypány sněhem (na okreskách, horských silničkách atd. to tak nějak průěmrný český řidič ještě čekal), nicméně i tak se díky nehodám proměnila D1 v jedno velké parkoviště. Aby ne, při třiceti nabouraných autech, celkem v daném období hlásila Policie z Moravy na sto dopravních nehod. Únor pak je zatím ve znamení mrazů a ledovek, nehod je také pořehnaně. Kompletní statistiky za první dvě měsíce tak budeme moct hodnotit za pár dnů, bilance však, v porovnání s loňskem, není radostná.

27.2.2018 4:35| autor: Autoweb.cz | zdroj: Besip, HZS Královehradecký kraj

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist