Video: Nejčernější víkend v historii Formule 1

Před 19 lety zasáhl motorsport sled tragických událostí, jejichž následkem se VC San Marina roku 1994 zapsala do kroniky jako nejčernější závodní víkend historie.

Události nabraly na vážnosti nehodou Rubense Barrichella, kdy v páteční kvalifikaci najel se svým Jordanem na obrubník, který jej vymrštil vstříc bariéře. Ošklivá nehoda si naštěstí nevyžádala vážnější následky, jen zlomený nos, ruku a pár škrábanců, ačkoliv bezprostředně po nehodě upadl do bezvědomí.

Damon Hill, držitel jednoho mistrovského titulu, se později nechal na konto této nehody slyšet: „Do té doby jsme věřili, že jsou naše auta pevná jako tank. Mysleli jsme si, že to s námi může pořádně zatřást, ale nemůžeme se zranit.“ Šeredně se mýlil.

Dalšího dne při druhé kvalifikaci následkem poškození předního křídla o obrubník a nárazem do bariéry utrpěl fatální zranění lebky Roland Ratzenberger. Ve stáji Simtek to byla teprve jeho premiérová sezóna ve Formuli 1.Tato událost silně otřásla celým paddockem, včetně samotného Ayrtona Senny, který tragédii nesl velmi těžce. Profesor Sid Watkins, dlouholetý hlavní lékař ve Formuli 1 a přítel Senny, jej dokonce nabádal, aby závodění zanechal a šli spolu raději na ryby. Sennova vášeň pro sport mu však nedovolila uposlechnout jeho výzev.

DOPORUČUJEME: Ayrton Senna by dnes oslavil narozeniny

V den závodu netečná atmosféra pokračovala nehodou hned po startu, kdy Pedro Lamy rozmetal svůj monopost o J.J. Lehta zaseknutého na startovním roštu. Naštěstí bez zdravotních následků pro zůčastněné. Po restartu závodu, dvě kola od zajetí safety caru do boxů, přichází osudná, dodnes nevysvětlená nehoda Ayrtona Senny. V rychlé zatáčce Tamburello naráží v plné rychlosti do bariéry a upadá do bezvědomí. Umírá na následky zranění později odpoledne v nemocnici.

Od té doby urazily monoposty na poli bezpečnosti dlouhou trať, díky čemuž byla Sennova smrt naštěstí na dlouhou dobu ve Formuli 1 poslední. Prostupte do zákulisí tragického víkendu v Imole roku 1994 prostřednictvím těchto unikátních záběrů. Výrazy tváří zúčastněných nepotřebují dalšího komentáře.

1.5.2013 6:05| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist