Toyota Prius má na svědomí rekordní kolo na Nürburgringu. Bez legrace.

Potvrzeno, hybridní předokolka ustanovila při jízdě na jedno kolo na Nürburgringu rekord. Mají se tedy Megane R.S. a Leon Cupra začít bát?

Připomeňme si důležitá čísla, tedy přesněji řečeno nejlepší čas dosažený v moderní historii Nürburgingu, je to 6 minut a 48 sekund. Takto rychlé kolo zajel Michael Vergers v Radicalu SR8 LM a jde o zápis starý pět let.

Poslední změnu zaregistrovaly tabulky s rekordními časy, pokud nás paměť neklame, v polovině tohoto června, když Laurent Hurgon zasadil ránu Jordi Genemu se Seatem Leon Cupra a s Renaultem Megane RS 275 Trophy-R posunul hranice času dosažených aut s pohonem přední nápravy na 7 minut a 54,36 sekundy.

A teď je tady Toyota Prius. Zkusíte si tipnout její rekordní zápis? Tak předně je třeba říct, že kolo, o kterém je řeč, trvalo 20 minut a 59 sekund, což jistě není čas, který by měl nějak zacloumat s dosavadním žebříčkem.

Přesto tady ale rekord je a ne nezajímavý. Toyota Prius totiž během tohoto kola spotřebovala pouhých 0,4 litru benzínu. Podle všeho jel Prius většinu okruhu na elektrický pohon a spalovací agregát zasáhl do akce ojediněle – a to i přesto, že nešlo jet zcela „na spotřebu“ a mezi zatáčkami využívat setrvačnosti.

Na okruhu jsou totiž nejenom úseky s nejvyšší povolenou rychlostí (byť o dodržování se nikdo ze závodníků a jezdců nestará), ale také zde platí pravidlo nejnižší povolené rychlosti. Podle oficiálního prohlášení nebylo auto nijak upraveno, ani se nesázelo na nějaké triky, tým prý vzal pouze auto s plně nabitými akumulátory obuté do pneumatik s nízkým valivým odporem a vyrazil na dráhu.

Fotogalerie rekord Audi RS6 a Nokian na ledu

Zobrazit všechny fotografie

Za volantem seděl Joe Clifford, motoristický novinář a odborník na japonská auta, a právě on prohlásil, že pouze na jednom dlouhém úseky se mimo elektrického motoru přidala k pohonu i benzínová pohonná jednotka.

17.7.2014 7:33| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist