Test ojetého BMW i3 94 Ah: Elektrický revolucionář stále v plné parádě

BMW i3 platilo za skvělý elektromobil v době svého vzniku. Vyplatí se do něj investovat po čtyřech letech provozu?
img_2752-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: Hugo Kottás

BMW i3 způsobilo v době svého příchodu roku 2013 velký rozruch. Mnohým způsobil elektrický hatchback, který navíc nepobral mnoho krásy, vrásky na čele. Když o rok později dorazil supersport BMW i8 kombinující plug-in hybridní techniku s přeplňovaným tříválcem, zarytí fanoušci se od značky odvrátili.

Elektrifikované BMW, navíc reinkarnace milovaného a tehdy jediného opravdového supersportu BMW M1, bylo před osmi lety zkrátka něco nemyslitelného. Pravdou ovšem zůstává, že obě auta jsou s odstupem času velmi povedená a zdařile ukázala možnou budoucí cestu.

Zejména pak BMW i3, které je předmětem tohoto testu. Nejen proto, že jezdilo jako jedno z prvních BMW na elektřinu, ale také díky své inovativní, leč velmi drahé, karbonové konstrukci. A také světu ukázalo, že elektromobil může být vážně dobrý.

Od té doby vzniklo jenom málo lepších elektromobilů, a troufám si tvrdit, že v kategorii kompaktních hatchbacků je stále nejlepší. Ačkoliv technicky už pochopitelně zastarává, zejména nevelkou kapacitou akumulátoru, musím uznat, že je to pořád skvělé auto.

Zvenku sice opravdu mnoho krásy nepobralo, nicméně design podivně futuristického vajíčka časem dozrál a něčím se mi vážně líbí. Zepředu vypadá pěkně, zejména pak faceliftovaná verze i3s, zezadu jsem si už zvykl a „sebevražedné“ zadní dveře jsou natolik unikátní, že je budete každému pořád ukazovat.

Uvnitř je BMW i3 také velmi netradiční, na rozdíl od exteriéru se mi ale interiér líbil hned od začátku. Je to jedno z nejpříjemnějších automobilových prostředí, které kdy vzniklo. Pokaždé se do BMW i3 vážně moc těším.

Dvouramenný volant působí trochu podivně, ale dobře se drží, miniaturní displej za ním pak ukazuje jenom to nejnutnější, co k jízdě potřebujete. Displej multimédií trčí na jakémsi rameni a působí, jako by levitoval v prostoru, a ovládání rádia a klimatizace vypadá také hodně netradičně. Volič řazení pod volantem a startovací tlačítko jsou potom další netradiční úlet.

A pak tu máte jednotlivé materiály. Při nastupování si všimnete obnažené karbonové karoserie, subtilní sedačky jsou zase potažené kombinací konopného vlákna a ekokůže, velké černé plochy palubní desky s přiznanou strukturou pocházejí z recyklovaných materiálů a další díly palubní desky můžete mít v eukalyptové dýze, která vypadá vážně moc krásně (bohužel v tomto autě byly šedivé plasty).

BMW i3 navíc není jenom o designových hrátkách, ale také vůbec nejezdí špatně. Elektromotor o výkonu 170 koní a točivém momentu 250 Nm umí auto pěkně rozpohybovat. Na stovku zrychlí za velmi slušných 7,3 sekundy a příjemně táhne až k elektronicky omezené maximálce 150 km/h.

Elektrický bavorák navíc uchovává tradici pohonu zadních kol, dokonce jde ještě více do historie, jelikož motor je uložený nad zadní nápravou, zběsilé driftování je však autu pochopitelně cizí. Ačkoliv třeba na sněhu má BMW i3 tendence pohodit zadkem, elektroniku zcela nevypnete.

To ovšem nic nemění na tom, že se s í-trojkou moc hezky jezdí a příjemně se vodí zatáčkami. Je cítit benefit karbonové konstrukce a tedy nízké hmotnosti pouhých 1,2 tuny. Díky skateboardové platformě s akumulátorem uloženým v podlaze je také těžiště nízko položené.

BMW i3 se tedy zatáček nebojí, nicméně je dobré mít na paměti dvě věci – úzké ekologické pneumatiky neskýtají tolik přilnavosti a vyvážení podvozku je podobné starším Porsche 911. Což může znít jako kompliment, nicméně není. Zadní kola mají přehršel trakce, u předních kol ale cítíte, že jsou mírně odlehčená a snadno se dostanete do nedotáčivosti.

Omezenější dojezd je potom další menší bolístkou BMW i3. První 60Ah verze měla kapacitu akumulátoru 18,2 kWh a slibovala dojezd pouhých 130 km, 94Ah verze uměla z 27,2kWh akumulátoru „vytřískat“ 183 km a konečně 120Ah verze s kapacitou 37,9 kWh nabídla slušných 246 km dojezdu.

BMW i3 existovalo také ve verzi REx (Range Extender), kdy se o prodloužený dojezd staral dvouválcový motocyklový motor a dokázal prodloužit dojezd zhruba o polovinu, nicméně z dlouhodobého hlediska to není dobrá volba kvůli spolehlivosti a servisním nákladům.

Testovaná prostřední verze BMW i3 94 Ah překvapila vyšším než udávaným dojezdem. Plně nabité auto ukazovalo lehce přes 200 km dojezdu na režim Comfort, v režimu EcoPro+ s vypnutou klimatizací a omezovačem na 90 km/h pak umí zhruba 220 km. To jsou na čtyři roky staré auto se 72 tisíci km na hrbu skvělé hodnoty, navíc zcela reálné, nikterak nadhodnocené.

Í-trojka jinak platí za spolehlivou ojetinu s minimem nákladů na údržbu a bez závažnějších technických problémů. „Kondice akumulátorů bývá velmi dobrá a na výrazný pokles kapacity zpravidla netrpí. Za pět let provozu či 100 000 km zaznamenáme průměrný pokles okolo 13 %,“ říká Jonáš Adam ze společnosti Protech-e. Stav akumulátoru navíc může každý zájemce o ojetinu, na rozdíl od jiných elektromobilů, snadno zjistit přes palubní počítač.

„Zvýšenou pozornost je třeba věnovat stavu karoserie a případným opravám po nehodách, jelikož karbonová konstrukce vyžaduje jiné technologické postupy při opravách,“ doplňuje Adam. Majitele BMW i3 také mohou potrápit brzdy. Díky rekuperaci není třeba brzdit tolik, což se na jednu stranu příznivě projevuje na spotřebě destiček (100tisícová auta je mají klidně stále původní), nicméně kotouče kvůli tomu mohou zareznout.

Méně příjemnou stránkou vlastnictví BMW i3 je nákup pneumatik. Atypický rozměr úzkých pneumatik s velkým průměrem stojí poměrně dost peněz, jelikož se pneumatiky většinou vyrábějí v menších sériích, navíc na BMW i3 se pneumatiky sjíždějí o něco rychleji, než bývá obvyklé. Na druhou stranu ušetříte za pravidelný servis, který vychází jednou za dva roky na částku okolo 6 000,- Kč, v případě verze REx kvůli servisu přídavného spalovacího motoru přes 20 000,- Kč.

BMW i3 z prvních sérií výroby s nejnižší kapacitou akumulátoru dnes koupíte za ceny od 400 tisíc korun. Námi testovaný kousek z roku 2017 a najetými 72 000 km vychází na 525 000,- Kč, s prostřední kapacitou akumulátoru pak stále nabízí slušný využitelný dojezd kolem 200 km. Pořád to nejsou malé peníze, jenže když ono se s BMW i3 vážně moc pěkně jezdí.


Za půjčení do testu děkujeme společnosti Protech-e.

13.9.2021 9:55| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist