BMW začalo odhalovat elektromobil i3

Produkční verze elektromobilu od BMW se ukáže 29. července. Jeho podoba už je ale díky patentovému úřadu docela dobře známá.

Automobilka si odhalení městského elektromobilu nechává až na slavnostní událost 29. července. To znamená, že buď ten necelý měsíc vydržíte, nebo se podíváte do galerie, kde najdete snímky sériové verze z patentového úřadu.

Nejmenší BMW v hierarchii automobilky by mělo pojmout čtyři cestující a spoléhat se má výhradně na elektrický pohon. Slušná zásoba Lithium-iontových baterií by měla pokrýt dojezd 130 – 160 km, ale to jen v případě, že nebudete plně využívat výkonových možností elektromotoru. Ten by měl mít výkon 125 kW (170 koní), točivý moment 250 Nm a 1250 kg těžké auto by měl na stovku rozpohybovat za 7,9 sekundy. Maximální rychlost leží jen o kousek dál, na hodnotě 150 km/h.

 Na palubě všech BMW i3 bude standardem připojení k internetu, které bude v reálném čase monitorovat dobíjecí stanice, takže se okamžitě dozvíte, jestli je nějaká obsazená či nikoli. Kdyby vám do vaší cílové destinace dojezd nevycházel, palubní systém to automaticky rozpozná, najde vhodnou dobíjecí stanici a rovnou i spoj městské hromadné dopravy, kterým se do cíle dopravíte.

Pokud by vám takové fungování nevyhovovalo, automobilka bude za příplatek nabízet i spalovací motor. Ten bude mít původ v jednostopém stroji, což znamená 0,65 litru, dva válce a schopnost prodloužit dojezd o dalších 220 kilometrů než se budete muset zastavit na čerpací stanici.

BMW i3 velká fotogalerie

BMW i3 fotogalerie

Zároveň s autem přijde i mobilní aplikace, na které budete moci sledovat nejen stav dobití automobilu, ale i to, jestli je zamknutý nebo mu svítí světla. Chybět nebude ani možnost vytopení nebo vychlazení ještě než do auta usednete.

Něco málo už víme i o cenách, základní, zcela elektrický model by měl přijít na přibližně 1 milion korun, za verzi se spalovacím motorem si připlatíte nějakých 150 000 Kč.

2.7.2013 10:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist