Řidičská oprávnění k řízení motorek: S jakým řidičákem můžete sednout na mašinu?

Doby, kdy jste dostali k řidičáku na auto také oprávnění na "fichtla" a na všechno ostatní jednostopé pak stačilo další oprávnění, jsou pryč. JUDr. Beran radí, jak na věc a nechybovat.

Zima pomalu končí, brzo začne motorkářská sezóna a protože i v Právní poradně se nezřídka ptáte na to, jaké motorky vlastně můžete s konkrétním oprávněním řídit, podíváme se na to dnes společně podrobně.

1)     Skupina AM
Úplně ze všeho nejdřív lze (legálně a na pozemních komunikacích) sednout na motorku v 15ti letech, a to na základě řidičského oprávnění skupiny AM. Pokud je Vám 15 let a jste držitelem tohoto oprávnění, tak na pozemních komunikacích můžete řídit:
–       motorky a tříkolky se spalovacím motorem do 50 cm3 nebo elektromotorky do 4 kW za podmínky, že jejich konstrukční rychlost není vyšší než 45 km/h
–       čtyřkolky výše uvedených parametrů, pokud jejich suchá hmotnost nepřevyšuje 350 kg.

2)     Skupina A1
Ze skupiny AM lze po roce, tj. od 16ti, let přejít na skupinu A1. Pokud je Vám 16 let (mladší jedině na výjimku Ministerstva dopravy pro držitele licence motoristického sportovce) a jste držitelem tohoto oprávnění, tak na pozemních komunikacích můžete řídit:

–       motorky s výkonem max. 11 kW, s objemem do 125 cm3 a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg
–       tříkolky o výkonu max. 15 kW
–       čtyřkolky do 15 kW, objemem do 125 cm3 a suchou hmotností do 400 kg

3)     Skupina A2
Ke skupině A2 lze přejít nejdříve v 18ti letech (pokud nemáte výše uvedenou věkovou výjimku) a s ní řídit:
–       motorky do 35 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg
–       takto lze řídit i motorku „seškrcenou“ z vyššího výkonu, ale ne víc než z dvojnásobného.

Skupina A2 opravňuje samozřejmě k řízení i motorek skupiny A1.

4)     Skupina A
Na velkou motorku si můžete sednout nejdříve od 24 let, ledaže máte skupinu A2 už dva roky (tzn. nejdřív si lze na velkou motorku sednout ve 20ti, pokud jste v 18ti získali skupinu A2) anebo od 21ti let, ale takové oprávnění pak platí jen na tříkolky.

S touto skupinou řidičského oprávnění pak lze řídit:

–       motorky bez omezení výkonem, objemem nebo poměrem výkon/hmotnost a
–       tříkolky s výkonem převyšujícím 15 kW
–       čtyřkolky o výkonu motoru do 15 kW a suchou hmotností do 400 kg

5)     Skupina B

Výše uvedené skupiny začínající písmenem A se primárně týkají právě řízení motorek. Některé druhy motorek lze řídit i s řidičským oprávněním pro auta. Řidičské oprávnění kategorie B tak dnes opravňuje k řízení vozidel zařazených do skupiny A1, pokud mají automatickou převodovku.

Na řidičský průkaz na osobní auto tedy můžete řídit skútra (má variátor jako formu automatické převodovky) výše uvedených parametrů, resp. za automat je považována taková motorka, která nemá spojku. Dále je možné s Béčkem řídit od 21 let tříkolky zařazené do skupiny A.

6)     Ostatní skupiny
Řidičské oprávnění udělené pro kteroukoli skupinu s výjimkou skupiny T opravňuje také k řízení vozidel zařazených do skupiny AM. Příště se podíváme ještě o úroveň níž, a to na motokola a motokoloběžky.

foto: Shutterstock.com

18.2.2017 10:53| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist