​Policejní zastavovací pás – kdy a jak jej lze použít?

Může u nás Policie ČR používat zastavovací pásy k násilnému zněhybnění vozidla? A má vůbec takovou výbavu k dispozici?

V souvislosti s nedávnou honičkou a následnou nehodou na D1, padly v diskusi pod mým blogem otázky, jak je to vlastně v tuzemských předpisech ohledně možnosti použití zastavovacího pásu. Věc se má podle zákona o Policii ČR (273/2008 Sb.) následovně:

Zastavovací pás je vyjmenován v §52 shora citovaného zákona jako jeden z tzv. donucovacích prostředků, který smí policie za dále stanovených podmínek používat.

Bližším pohledem do zákona o PČR nicméně zjistíme, že podrobnější vymezení podmínek, za kterých je policista oprávněn zastavovací pás použít, upraveno není. Stanoveny jsou v §55 pouze následující obecnější pravidla, která se ale týkají i ostatních donucovacích prostředků k zastavení vozidla:

„(1) Policista je oprávněn použít prostředek k násilnému zastavení vozidla nebo zabránění jeho odjezdu:

a) k zastavení vozidla, jehož řidič přes výzvu k zastavení vozidla podle jiného právního předpisu vozidlo nezastaví, nebo

b) k zabránění odjezdu vozidla v rámci zákroku proti osobě, jejíž osobní svoboda má být omezena, lze-li předpokládat, že se tato osoba pokusí vozidlo použít k útěku.

(2) Policista při použití prostředku k násilnému zastavení vozidla dbá, aby nedošlo k ohrožení života nebo zdraví jiných osob a aby život nebo zdraví osoby, proti které směřuje zákrok, byly ohroženy jen v nezbytné míře.Pro účely zastavení ujíždějícího vozidla je pak relevantní podmínka ad a) shora, která v diskutovaném případě splněna byla (řidič nezastavil ani přes výzvu k zastavení).

Samozřejmě velmi důležitá, a to nejen ve vztahu k zastavovacímu pásu, je podmínka ad 2) shora, která policistům důrazně nakazuje, že musí dbát na to, aby nedošlo k ohrožení života nebo zdraví jiných osob a aby ohrožení života nebo zdraví osoby, proti které zasahují, bylo jen nezbytně nutné. Vrátím-li se k té kauze, tak tuto povinnost policisté dle mého názoru zjevně nesplnili.

Použití zastavovacího pásu v dané věci však patrně také nepřicházelo v úvahu z  důvodu možnosti ohrožení ostatních řidičů. Jejich použití je z důvodu výskytu i ostatních účastníků např. jako zde na dálnici zjevně velmi komplikované, protože by bylo nutné „oddělit“ prchajícího od ostatních účastníků a natahovat pás těsně před někým, kdo jede velmi rychle, také není moc bezpečné. Možnosti použití tohoto prostředku jsou tedy velmi limitované.

29.3.2013 11:40| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist