Ojetiny jdou překvapivě na dračku

Stalo se nepsaným pravidlem, že prosinec a leden jsou ve znamení útlumu trhu. Letos je ale situace zcela jiná a prodeje ojetin nebyly špatné ani v prosinci.

Zdá se, že se trh s ojetými vozy už probral z krize. Jak jinak si vysvětlit, že měsíc, který má být nejslabším v roce, si prodejci ojetin tolik vychvalují? Už v prosinci nás překvapilo, kolik motoristů se po autobazarech pohybovalo. Na nezájem si nikdo z prodejců nenaříkal. Zejména ve větších bazarech se o víkendech nezastavili. To je proti loňskému roku zcela odlišná situace, ono se to totiž neshoduje ani s obecně zažitými trendy. V zimě se auta zkrátka nikdy neprodávala dobře. Nyní je ale situace jiná.

Padají rekordy
Největší autobazar AAA AUTO hlásí dokonce meziroční nárůst prodejů v České republice o 50,7 %. Na Slovensku činí nárůst ještě více: 65,1 %. To jsou výsledky, které nemohl očekávat nikdo. „Za téměř dvacet let našeho působení na trhu jsme ještě nikdy nezaznamenali tak úspěšné zimní prodeje, které bývají tradičně sezónně slabé. Například ve srovnání s prosincem 2010 vzrostly v lednu prodeje o 13 %,“ uvedl generální ředitel společnosti AAA AUTO Anthony James Denny.​Až nezvykle vysoký objem prodejů potvrzuje také Martin Růžek, PR manažer Auto ESA: „V lednu byl o ojetiny znatelně vyšší zájem, než je pro toto roční období obvyklé. Každoroční zimní pokles prodejů jsme letos téměř nezaznamenali.“ Zajímalo nás ale i jak si stojí menší prodejci.

Proto jsme se obrátili na holešovický Autobazar BB. „Zimní pokles prodejů se letos vůbec neprojevil. Dle mého názoru došlo k určité změně trhu, sezónní výkyvy zmizely a rozhodující je cena a kvalita vozidel, i souvisejících služeb,“ říká Miroslav Bobok, spolumajitel Autobazaru BB.​Trhákem jsou čtyřkolky
Prodejci hlásí velký nárůst zájmu o vozidla třídy SUV, ale i další automobily s pohonem všech kol. Vypadá to, že tuhé zimy začínají promlouvat i do volby automobilů. „Prodeje terénních vozů v autocentrech AAA AUTO stouply o 300 %,“ uvádí Denny.

Ceny pohonných hmot pak zase jistě stojí za zvýšeným zájmem o automobily se vznětovými motory. Řidiče neodrazuje ani stále častější výskyt nekvalitní nafty a s tím související riziko zamrzání. Data, která nám poskytla společnost AAA AUTO, ukazují na nárůst prodejů dieselů o 102 %!

​A kde o ojetiny zájem nejvíce posílil? Severní Čechy hlásí nárůst prodejů ve výši 58 %, a tudíž jim patří první příčka. Praha a střední Čechy vykazují nárůst 47 %.

autoweb.cz

3.2.2011 8:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist