Mercedes SLS AMG začal život jako nový Dodge Viper

Je to možná k neuvěření, ale supersport od Mercedesu měl být původně nový Dodge Viper.

Když Mercedes-Benz začínal práce na současném supersportu SLS AMG, kooperoval ještě s automobilkou Chrysler. To bylo ještě před velkými problémy amerických automobilek, které nakonec přiměly Mercedes Chrysler pustit a ten také zbankrotoval

Jak asi víte, Dodge je součástí Chrysleru a Dodge Viper je legendární „americký supersport“ – motor z náklaďáku, primitivní konstrukce, odfláknuté zpracování, ale také obrovské množství charakteru a stylu. Protože je ale současný Viper na trhu již dlouho, vlastně se pomalu přestává vyrábět, Chrysler připravoval nástupce. A ten zpočátku vznikal právě společně s Mercedesem SLS. Podrobnosti o počátcích vývoje odhalil americký magazín Inside Line.Chrysler se dostal s vývojem pouze do fáze zkoušení částí podvozku, pro nový Viper připravil lehkou hliníkovou platformu s novým zavěšením. Pak do vývoje vstoupil Mercedes a rozhodl se na základech Viperu postavit svůj vlastní supersport. Sdílení součástí a know-how mělo pomoci výrobcům urychlit vývoj a snížit náklady. Obě auta, nový Viper i  Mercedes SLS, měla na počátku vývoje k sobě tak blízko, že dokonce technici používali k maskování prototypů stejné umělohmotné panely. Dál se už ale Chrysler nestihl dostat, automobilka se začala zmítat v  problémech a na vývoj malosériového supersportu nezbyly prostředky.

Mercedes však pokračoval svou cestou a vývoj úspěšně dokončil. Nyní se tak můžeme kochat modelem Mercedes-Benz SLS AMG, který je podle našich prvních zkušeností naprosto božský.

Otázkou zůstává, jaký by byl Dodge Viper, kdyby byl jeho vývoj dokončen. Byl by stejně dokonalý jako Mercedes SLS AMG? A stál by polovinu? A  bude vůbec někdy v budoucnu? Bohužel se zdá, že Viper přežije pouze jako malosériový zakázkový produkt, který bude vznikat v licenci na speciální objednávku. Hrozí dokonce, že ani nedostane homologaci pro silniční provoz.

autoweb.cz

18.6.2010 7:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist