Ojetá auta v srpnu výrazně zlevnila. Budou ceny opět stoupat?

Prodeje ojetých vozů jsou na vrcholu. Obrovský zájem o ojetá auta je po celé ČR. Zatímco poptávka stoupla, ceny řady ojetin klesly.
barometr8_2018.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: AAA Auto

Rostoucí poptávka po ojetých vozech v srpnu letošního roku potvrdila červencové statistiky. V osmém měsíci roku 2018 bylo na trhu ojetin nabízeno 107 720 automobilů. Cena se v srpnu na českém trhu pohybovala nejčastěji okolo 129 000 Kč. Stáří inzerovaných vozů mírně vzrostlo na 9,8 roku a vozy v nabídce měly nejčastěji najeto 155 635 km. Nejen s těmito daty přišlo AAA AUTO, které kontinuálně monitoruje trh ojetých automobilů po celé střední Evropě.

Končící motoristická sezona navázala na enormní zájem o ojeté vozy v červenci, a ještě výrazněji se projevila zejména co do počtu nabízených vozů. Zatím, co v červnu trh ojetin zájemcům nabídl 127 147 automobilů, v červenci tato hodnota klesla na o 8 983 vozů na 118 164. Právě uplynulý srpen přinesl kupujícím možnost vybrat si z 107 720 vozů, což je o více než 10 000 méně, než v předchozím měsíci.

„De-facto celé léto se neslo ve znamení nadprůměrně teplého počasí, což vedlo k rostoucímu zájmu o nákup automobilu, který jednotlivci nebo celé rodiny využili k dovolené. Dobrou zprávou zejména v srpnu bylo pro kupující enormní snížení cen ojetých vozů u nás,“ objasňuje Karolína Topolová, generální ředitelka mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO, která patří do skupiny AURES Holdings. Nejvíce automobilů bylo tradičně nabízeno v Praze (28 442), nejméně v Karlovarském kraji (2745).

Nabídku vozů v srpnu tvořily nejčastěji automobily s nájezdem 155 635 km a stářím 9,8 roku. Nejčastější hodnota počtu najetých kilometrů mírně vzrostla o necelé dva tisíce, stáří u nejčastěji kupovaných automobilů stouplo o 0,3 roku. Vítanou změnou pro kupující byla u nejčastěji inzerovaných vozů nižší kupní cena, která už podruhé za poslední dva měsíce klesla. V červenci se jednalo o 3000 Kč, v srpnu to bylo dokonce o 7900 Kč. Nejčastější inzerovanou cenou tak byla v minulém měsíci částka na 129 000 Kč.

Pomyslný žebříček nejprodávanějších modelů opět opanovaly modely Škoda Octavia na prvním a Škoda Fabia na druhém místě, následovány vozy Volkswagenem Passat, Golf a Škoda Superb. Šestá příčka patří Fordu Focus a sedmá BMW řady 3. Vozy těchto značek najdeme i na osm a deváté pozici, kde jsou Ford Mondeo a BMW řady 5.

Zaznamenána tak byla pouze jediná změna v TOP10, a to konkrétně na desáté příčce. Rodinami oblíbený Volkswagen Touran zde totiž nahradil model Škoda Rapid, který je tak v první desítce už čtvrtým zástupcem tuzemského výrobce automobilů.

10.9.2018 6:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist