Beran: Zavirované emaily jako finty na zbavení se odpovědnosti za přestupek?

Stačí odpověď na předvolání k podání vysvětlení emailem s ukrytým virem a je po problému? Vážně si někdo myslí, že je to tak jednoduché?

Nedávno jsem četl na více webech článek o údajně „nové fintě“, jak se vyhnout odpovědnosti za přestupek. Bulvárním způsobem to bylo podáno jako nová záležitost, když už „osoba blízká nefunguje“, což vždycky u mne vyvolá pochybnosti o serióznosti některé žurnalistiky, nicméně princip celého postupu má přibližně spočívat podle novinářů (kdo ví, jak to bylo) v tom, že se „pošle odvolání emailem se zavirovanou přílohou“.


Už na první pohled Vám to patrně, stejně jako mně, přijde jako nesmysl, protože podávání odvolání emailem není zákonem aprobovaný způsob.

Už jsem psal jeden článek o doručování správních úřadů účastníkům řízení, tak se dnes podíváme krátce na to, jak se doručuje obráceně, tzn. jak můžete poslat svoje podání úřadu.

Formy podání upravuje správní řád v §37 odst. 4 a 5 takto:
„Podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem. Za podmínky, že podání je do 5 dnů potvrzeno, popřípadě doplněno způsobem uvedeným ve větě první, je možno je učinit pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím dálnopisu, telefaxu nebo veřejné datové sítě bez použití uznávaného elektronického podpisu.

Ten, kdo činí podání v elektronické podobě podle odstavce 4 věty první, uvede současně poskytovatele certifikačních služeb, který jeho certifikát vydal a vede jeho evidenci, nebo certifikát připojí k podání.“

Jak patrno, podat odvolání emailem samo o sobě nestačí. Buď by se muselo jednat o podání podepsané uznávaným elektronickém podpisem (k tomu ideálně slouží datová schránka) nebo by takové podání muselo být do 5ti dnů potvrzeno některým z výše popsaných způsobů.

Pokud ale někdo někam poslal odvolání emailem bez elektronického podpisu nebo toto podání do 5ti dnů nepodal písemně, datovkou nebo nedoplnil elektronický podpis, tak to nebylo řádné podání a jako k takovému se nepřihlíží (není to vůbec odvolání) a odpovědnosti se tím zbavit nelze.

Bohužel neznám všechny detaily a novináři, kteří se k tomu případu dostali, patrně také ne, nicméně bych určitě nikomu posílání odvolání obyčejným a zavirovaným emailem jako způsob, jak se vyhnout odpovědnosti za přestupek, nedoporučil. Spíš to na mne celé působí jako tzv. novinářská kachna a ve skutečnosti to bude trochu jinak (ne že by za tím pochybení konkrétních úředníků nemohlo být).

28.5.2015 10:47| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist