Autopůjčovny v cizině jsou levnější, než si myslíte

Motoristé cestující na dovolenou letecky, třeba na řecké ostrovy, řeší, zda má smysl si na místě půjčit vůz. Poradíme, jak na to.

Je běžné, že i milovníci řízení vyrážejí na dovolenou do vzdálenějších destinací letecky. Zejména pokud je cílem některý z oblíbených ostrovů. Mnohdy jde o výrazně lepší volbu, než jet autem a na místo jej přepravovat trajektem. Ne všichni se ale spokojí s pobytem na jednom místě, tedy s pohybem jen v okolí hotelu, kam lze pohodlně dojít pěšky. Nabízí se tedy možnost využít služeb autopůjčovny. Jaká jsou zde rizika?

Základní pravidla
Zapůjčení vozidla nezřídka nabízí i cestovní kancelář, s níž do místa pobytu dorazíte. Většinou je cena auta ale značně natažená! A to i v případech, kdy zástupce CK tvrdí, že jej na základě dlouhodobé spolupráce může pro klienta zajistit za výhodných podmínek. Často také operuje s tím, že na ulici seženete auto nepojištěné apod. Zkrátka zástupci cestovek rádi straší lidi, aby je donutili k zapůjčení nehorázně předraženého auta. Kdo je chytrý, dříve než na něco kývne, zjistí si nabídku na trhu. Výhodu máte v destinacích, kde je větší počet autopůjčoven.Nezřídka se lze setkat s požadavkem na minimální věk řidiče 21 let a držení řidičského oprávnění alespoň 1 rok. Není to však pravidlem. Například na řeckých ostrovech, kde je v oblasti autopůjčoven velká konkurence, se někdy spokojí jen s faktem, že vlastníte řidičský průkaz. Některé půjčovny mohou navíc vyžadovat vlastnictví platební karty. Údaje z ní pak slouží jako pojistka pro případ škody.

Není třeba se obávat složitého papírování. Většinou veškerá administrativa proběhne pomocí jednoduchého formuláře. Zde musí být uvedeno, jaké vozidlo si půjčujete, od kdy do kdy a co za to. Samozřejmě nesmí chybět údaj o pojištění auta, a pokud budete mít v případě pojistné události spoluúčast, měla by zde být vyčíslena.

Tady mohou být citelné rozdíly. Opět má hlavní slovo trh. V destinacích s velkou konkurencí se autopůjčovny snaží o co nejlepší nabídku podmínek a pak může být spoluúčast i nulová. Avšak jen za dodržení podmínek pojištění. Tím se dostáváme k důležitému faktu. I v zemích, kde je nějaká tolerance alkoholu se lze setkat s podmínkou nulové tolerance. Tedy pojistka platí jen v případě, že dechová zkouška neprokáže ani stopy zbytkového alkoholu.

Ceny půjčovného
Pokud se podíváme na nejnavštěvovanější místa, vyjde nám asi nejlevněji půjčovné na řeckých ostrovech, kde je konkurence opravdu velká. Běžně zde pořídíte vůz za 30 eur na den, při delší zápůjčce třeba na týden se lze dostat s denní sazbou až o 10 eur níž. To je přitom cena včetně pojištění. Řeč je o nejmenších automobilech jako například Fiat Panda. Za větší zaplatíte přirozeně více. To platí i pro zájemce o terénní vozy či kabriolety, na něž se některé půjčovny specializují. Zde bývá cena nejvyšší.Za přibližně 30 eur denně lze sehnat vůz na španělských a italských ostrovech. Zde ale rozhoduje konkrétní destinace. Zápůjčka tak může vyjít také o 20 eur dráž. Nejvyšší ceny bývají na francouzských ostrovech. Cenu půjčovného také ovlivňuje období zápůjčky. Samozřejmě nejvyšší ceny jsou v letní turistické sezóně, kdy vyráží na dovolenou nejvíce lidí. Zejména v místech, kde je méně autopůjčoven pak mohou denní tarify citelně růst.

Jak v Chorvatsku?
Ceny půjčovného v Chorvatsku a přilehlých ostrovech začínají v přepočtu zhruba na zmiňovaných 30 eurech. Zápůjčka na týden pak přijde většinou levněji – cca na 22 eur za den. Autopůjčovny ale zpravidla požadují minimální věk řidiče 21 let a držení řidičáku alespoň jeden rok.

Nezřídka vyžadují po zákazníkovi i platební kartu Visa nebo Mastercard (elektronické Visa electron a Maestro běžně neakceptují). Přestože v Chorvatsku je tolerance malého množství alkoholu v krvi, i tak může být jeho přítomnost v krvi důvodem k nevyplacení pojistky v případě pojistné události.

Na vlastní kůži
Velice oblíbeným místem pro trávení dovolené jsou řecké ostrovy. Proto jsme se rozhodli zjistit, jak je to s půjčováním vozidel zde – konkrétně na ostrově Rhodos. Zástupci cestovních kanceláří se nestydí klientům nabízet malý vůz za téměř 50 eur na den, nabídka půjčoven z ulice je přitom 30 eur při krátkodobé zápůjčce (všechny vozy mají klimatizaci). Při vícedenní se pak cena pohybuje mezi 20 a 25 eury.

Mezi malými vozidly v půjčovnách převažuje Fiat Panda, najdete zde ale i Chevrolet Spark, Hyundai Getz či i10 a další. Půjčit si lze také skútr, motocykl nebo čtyřkolku. Na ostrově je skutečně hodně půjčoven a tak se nemusíte bát, že by nebylo z čeho vybírat. Samotná zápůjčka navíc probíhá naprosto hladce. Ještě než jsme dostali formulář k podpisu, zástupce půjčovny nás informoval o dopravních předpisech, stanovených maximálních rychlostech i rychlostech, které zdejší policie toleruje.Byli jsme upozorněni na podmínky pojištění, které je bez spoluúčasti. Avšak platí jen v případě, že řidič nepožil žádný alkohol či drogy. Nevztahuje se ani na škody vzniklé na vozidle v souvislosti s krádeží věcí v interiéru. Jinak řečeno, když necháte v autě foťák, který někdo zcizí, nejen, že vám jej nikdo neuhradí, ale ještě zaplatíte opravu rozbitého okénka, přes nějž se zloděj k fotoaparátu dostal.

Samotný formulář byl psán jak řecky, tak anglicky a význam jednotlivých kolonek by snad pochopila i cvičená opice. Vozidlo se vrací v daný den v osm večer. Zajímalo nás, zda by bylo možné dobu zápůjčky prodloužit. Řek za stolem se ukázal jako ochotný a prohlásil, že může počkat do devíti, pokud nebudeme stíhat, máme zavolat, aby věděl, že má ještě pár minut vydržet.

Zapůjčený Chevrolet Spark jsme převzali v dobrém stavu. Ještě se nám dostalo poučení, že rezerva nesvítí a přesně tak máme vozidlo vrátit (některé půjčovny předávají vůz s plnou nádrží a stejně ho chtějí zpět). Jedinou skvrnou na zápůjče se tak stala cena Naturalu 95. Za litr si na Rhodosu totiž řeknou v průměru 1,7 eura. Zhruba o 10 centů bývá levnější nabídka čerpacích stanic vzdálenějších od větších měst.

Milan Jirouš

Tip: Podívejte se na nabídku dovolených na našem partnerském webu Cestuj.cz.

13.7.2011 7:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist