Pět největších úskalí cesty na dovolenou

Jak bezpečně, bez starostí a bez zbytečných finančních výdajů dorazit do cíle.

Každý rok se miliony Čechů přepravují na dovolenou do zahraničí autem. Bohužel, jen málo lidí věnuje před odjezdem dostatek času nutné přípravě automobilu na dlouhou cestu.

Poradíme vám, na co si musíte dát pozor a jak se nejlépe připravit na cestu, abyste do cíle dorazili včas, pohodlně, bezpečně a pokud možno bez vedlejších finančních výdajů, které vám pak celou dovolenou akorát pokazí. Všichni víme, jací jsou slovinští a chorvatští policisté…

Uvádíme proto několik klíčových bodů, kterým rozhodně věnujte před odjezdem největší pozornost.

 

1. Technický stav vozu

Je jedno, jestli máte Felicii z roku 1995 nebo úplně nové auto. Perfektní kondice vašeho vozu je klíčová proto, abyste vůbec do cíle dorazili. Zkontrolujte proto především stav pneumatik a jejich správné nahuštění – ušetříte na palivu a snížíte riziko nehody (podhuštěná guma zvedne spotřebu klidně i o litr a zásadním způsobem zhorší ovladatelnost).

Nezapomínejte ani na kontrolu správné funkce chladící soustavy. Pokud má vaše auto tendenci se přehřívat, rozhodně ho nechte opravit, nebo s ním radši vůbec nejezděte.

Určitě si s sebou vezměte alespoň litr odpovídajícího motorového oleje a minimálně dva litry destilované vody. Nikdy nevíte, kdy se vám rozsvítí kontrolka a hledat pomoc uprostřed noci je otrava.

Fungující brzdy jsou nezbytností. Jestli chcete celou cestu absolvovat na sjetých destičkách a obroušených kotoučích, riskujete nejen svůj život, ale i těch okolo. Alpská klesání dají zabrat i novému obložení, natož sjetému.

Nejlepší ale bude, když necháte auto prověřit u odborníka. Za jeho práci dáte sice nějakou tu korunu navíc, ale budete mít jistotu, že je vaše auto v pořádku. A rozhodně se nebojte utratit za nové díly víc peněz, vždyť vás čeká cesta dlouhá i více jak 2000 km.

Shrňme si tedy to nejdůležitější: brzdy, chladící systém a pneumatiky

 

2. Doklady k vozidlu a povinná výbava

Nezapomeňte na „zelenou kartu“ – doklad o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Kde je platný, zjistíte na něm, ale snad kromě turecké části Kypru a Běloruska platí po celé Evropě.

Máte platný řidičský a občanský průkaz? A pas? Nezapomeňte, že Chorvatsko není v Evropské Unii a nějaký místní policista se nemusí nutně řídit nařízením vlády z 1. 6. 2004 o uznávání evropských občanek jako cestovního dokladu.

Důležitá je i povinná výbava do jednotlivých zemí. V každé platí něco jiného, proto si předem zjistěte, co všechno s sebou v autě můžete a musíte mít. Reflexní vestou (nebo lépe dvěma) rozhodně nic nepokazíte. Zkontrolujte, zda máte tažné lano, výstražný trojúhelník, úplnou lékárničku a náhradní žárovky včetně pojistek.

Cestujete půjčeným nebo firemním autem? Lepší je mít s sebou potvrzující doklad, že majitel vozidla ví o tom, že s jeho vozem cestujete za hranice. V Rakousku a Chorvatsku se tak vyhnete zbytečným problémům.

 

3. Neočekávané dopravní situace

Stát se to může každému, proto se pro jistotu připravte na nejhorší. I když je při odjezdu venku 30°C ve stínu, vězte, že v Alpských průsmycích je v noci docela zima. Proto si přibalte něco teplého na sebe, přikrývku a chybu neuděláte ani termoskou s čajem.

Rozhodně si předem zjistěte všechna telefonní čísla na asistenční služby a úřady (hlavně českou ambasádu) v zemích, kterými projíždíte. Napište si je na papírek a umístěte na snadno dosažitelné místo. Plně nabitý telefon a aktivní roaming vám snad připomínat nemusíme…

V případě nehody nezmatkujte. Snažte se spolupracovat, ať je chyba na vaší či jiné straně. Určitě řádně vyplňte evropský protokol o nehodě, který jste dostali k povinnému ručení. Mějte stranou finanční hotovost pro odtahovou službu, pokuty a jiné nutné výdaje. Také se domluvte s kamarádem doma v Česku, který bude „v pohotovosti“ a který vám může na zavolání poslat pomoc nebo pro vás přijet.

Také si řádně naplánujte trasu (použijte plánovač tras google, michelin nebo Škoda-auto). Pamatujte, že když jsou v Německu prázdniny, hlavní dálniční tahy přes Rakousko bývají beznadějně ucpané. Najděte si proto alternativní trasu mimo hlavní tahy – uvidíte krásné hory, hezky se svezete a možná objevíte i zajímavá místa, kam se rádi vrátíte.

Pokud máte navigaci, zaktualizujte si mapy pro danou lokalitu. Pro zastánce tradičních autoatlasů se rozhodně vyplatí pořídit si co nejnovější a nejpodrobnější vydání. Takhle ušetříte spoustu času a nebudete muset trávit hodiny hledáním odbočky.

 

4. Vyčerpání řidiče a riziko nehody

Dlouhá cesta klade na řidiče a techniku vysoké nároky. Před odjezdem buďte odpočatí jak fyzicky tak i psychicky. Nevyvolávejte s rodinou konfliktní situace, a pokud jste opravdu nepřibalili ten nafukovací míč, je to úplně jedno – ve Splitu si koupíte v obchoďáku jiný.

Dohodněte se předem na cestovním tempu, naplánujte přestávky nejen kvůli dětem, ale i kvůli sobě. Minimálně každé dvě hodiny byste měli aspoň na 30 minut zastavit. Vždy doplňte palivo a nádobu do ostřikovačů – hmyz dokáže okno pěkně zadělat, tak ať něco vidíte.

Během přestávek se protáhněte, kupte si u benzínky energetické nápoje a sušenky. Pokud se za volantem střídáte, rozhodně to udělejte při každé zastávce.

 

5. Změny v předpisech v cílové zemi

Předpisy se mění neustále, proto se nenechte zaskočit tím, že se někde začalo jezdit na druhé straně… Ale teď vážně. Ujistěte se, jaká má být povinná výbava ve vozidle – to, co platilo vloni, již může být právě naopak. Neplatí v dané zemi náhodou celodenní svícení? Jaká je tam povolená hladina alkoholu v krvi? Musí mít pásy i cestující vzadu? Smím mít v autě kanystr s benzínem? Jak musí být vybavena lékárnička?

Předpisy se neustále mění a proto pro jistotu navštivte stránky ÚAMK, kde se dozvíte aktuální stav. A najdete tam mnoho užitečných informací o uzavírkách, výlukách a podobně.

autoweb.cz

16.6.2009 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist