​Amnestie prezidenta – vliv na uložené zákazy řízení

V souvislosti s aktuálně udělenou amnestií prezidenta republiky se mne ptáte na to, zda tato amnestie má nebo nemá vliv na uložené zákazy řízení.

Celý text amnestie je k dispozici např. zde:

Aniž bych zde chtěl jít podrobně do podmínek této amnestie, jen krátce uvedu tři základní rozlišení skutků, případů a jejich následků, resp. pachatelů, kterých se týká (toto rozlišení bude rozhodující pro vliv na možné zákazy řízení), a to:

a) pravomocně odsouzeným k nepodmíněným trestům odnětí svobody
b) pravomocně odsouzeným k podmíněným trestům odnětí svobody a
c) na případy zastavení trestního stíhání.

Ad a) a ad b)

U těchto případů se promíjí (amnestují) pouze tresty odnětí svobody (s jednou výjimkou trestů obecně prospěšných prací a trestů domácího vězení), tzn. pokud s trestem odnětí svobody byl uložen i zákaz řízení, tak tento zákaz řízení se nepromíjí a odsouzený vykoná zbytek trestu zákazu řízení tak, jak bylo soudem rozhodnuto, jakkoli trest odnětí svobody (resp. trest obecně prospěšných prací a trest domácího vězení), ať už podmíněný nebo nepodmíněný, je prominut.S ohledem na omezení amnestie se tak typicky u dopravních nehod bude týkat tato amnestie podmíněných trestů odnětí svobody (u nepodmíněných je sazba příliš vysoko a až na výjimky – osoby starší 75ti let – se na ně amnestie proto nevztahuje).

Pokud tedy někdo byl nepodmíněně odsouzen třeba za dopravní nehodu a není starší 75ti let, tak se na něj amnestie nevztahuje vůbec.

Tak jako tak, jak uvádím shora, se amnestie vztahuje u již odsouzených pouze na trest odnětí svobody (a  výjimečně na trest obecně prospěšných prací a trest domácího vězení) a  ne na ostatní tresty uložené současně.

Ad c)

Jediný případ, kdy může obviněný teoreticky v rámci této amnestie uniknout trestu zákazu řízení, je tehdy, když by se trestní řízení táhlo déle než 8 let (a dosud nebylo pravomocně skončeno), což je u dopravních nehod velmi nepravděpodobné. Delší dobu se táhnou případy hospodářské kriminality, ale nikoli dopravní nehody. Šance je tady tedy jen velmi teoretická.

S ohledem na shora uvedené lze proto uzavřít, že aktuálně vyhlášená amnestie nemá vliv na uložené zákazy řízení a  odsouzení pachatelé trestných činů (na přestupky se amnestie nevztahuje vůbec) budou povinni vykonat své tresty zákazu řízení, jako kdyby amnestie nebylo.

4.1.2013 8:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist