zavody-prevodovek-o-pocet-kolecek-konci-352x198.jpg

Závody převodovek o počet koleček končí

Hyundai

Dnes se automobilky nepředhánějí jen v tom, kdo vyrobí levnější, rychlejší a úspornější auto. Soutěží například i v počtu převodových stupňů...

Diskuze

6 komentářů

  ACE

  tím má větší množství převodů smysl..teoreticky. Kdyby jen nanarůstala ta váha a cena.

  Andrew

  Přesně tak, Autoweb to má v hlavě trošku pomotané. Silné motory nepotřebují 10 převodů, stačí jim třeba 5, protože mohou být dlouhé – síla motoru dlouhé převody vykompenzuje. Naopak slabý motor potřebuje převodů co možná nejvíce, aby mohly být co možná nejkratší. Jde o to, aby v co nejméně případech docházelo k tomu, že motor je ve zbytečně vysokých otáčkách (=vysoká spotřeba a hluk), protože po přeřazení by neměl dostatek síly kvůli prudkému propadu otáček. Finální převod se přitom většinou neprotahuje, nebo alespoň ne moc (záleží na síle motoru). Jde o rozmělnění převodů, ne skládání je za sebou ve stejných délkách. Desátý stupeň přeci může mít ve stejné rychlosti stejné otáčky jako pátá, záleží jak se to poskládá. Že dlouhé převody zabíjí dynamiku ví každé malé dítě (a každý kdo si koupil moderní auto).

  \“Dovedete si třeba představit, jak by dvanáctistovka ve Fabii zvládala devítku nebo desítku?\“ – to je panecku moudro! Klobouk dolu.

  Kuban

  Nevykompenzuje, neb se v dlouhých převodech výkon ztrácí…. ale jinak věřím že víš o čem mluvíš.

  Kuban

  A pro upresnění, kvůli dlouhému převodu zabíjíš sílu motoru a jeho hospodárnost (spotřebu), neb ikdyž si sice dobře myslíš, že silný motor snáze převod utáhne, to že ho k dosažení zrychlení z rychlosti A na B musí časově déle namáhat s větší zátěží už ti nedošlo..

  Kuban

  To má byt vtip nebo to myslíš vážně??

  Proč by to dvanáctistovka HTP nezvládla???? Spíš mi řekni, jak by jí do té fabky nacpali, vzhledem k rozměrům, jakou by ta převodovka musela na fábku mít.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist