Zakážeme za volantem kafe?

Je pití nápojů s vysokým obsahem kofeinu nebezpečné?

Několik nezávislých odborníků zabývajících se bezpečností automobilové dopravy vypracovalo studii, jejíž závěry jsou velmi překvapivé. Pití kávy a jiných nápojů s vysokým obsahem kofeinu může mít na řidiče stejný vliv jako alkohol.

Několik dobrovolníků podstoupilo zkoušku, během které se ukázalo, že unavený řidič, který pije pro své povzbuzení kávu či energetické nápoje, projevuje po přibližně hodině od doby konzumace sklony ke ztrátě koncentrace a dělá mnohem více chyb. Podobně jako řidič pod vlivem většího množství alkoholu.

Vědci proto upozorňují, že energetické nápoje a káva sice působí jako rychlý stimul, ale nedokáží nikdy plně nahradit odpočinek a spánek.

Podobný výzkum před lety (ve spolupráci s britským magazínem Fifth Gear) dokázal, že unavený řidič se dopouští mnohem více chyb než řidič pod nízkým vlivem alkoholu. Ukázalo se totiž, že řidič, který vypil málo alkoholu (například jedno velké pivo) si to uvědomuje, a je tudíž pozornější, opatrnější a předvídavější. Zvláštní, že?

Samozřejmě, že závěry tohoto výzkumu nedoporučují zakázat pití kávy. Vědci chtějí pouze informovat o tom, že kofein nedokáže nahradit spánek a tudíž nedoporučují řidičům na dlouhých cestách spoléhat pouze na jednu plechovku red bullu a kelímek s kafem od benzínky.

zdroj: autocar.co.uk

24.9.2009 9:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist