Výzvou je i jeden zachráněný život

Kooperativa je díky své Nadaci velmi aktivní v podpoře projektů v neziskové sféře, která převážně pomáhá lidem v nouzi. Nově se chce zaměřit také na projekty související s bezpečností silničního provozu. Proto jsme se zeptali Martina Laura, ředitele Právního úseku, na strategii, s jakou do tohoto segmentu Kooperativa přichází.
1100x618_laurmartin1-1100x618.jpg Zdroj: Kooperativa

Spojení pojišťovna – bezpečnost silničního provozu se přímo nabízí. Kooperativa je dvojkou na trhu pojištění motorových vozidel a každoročně řešíme okolo 200 tisíc škod na silnicích. Máme tedy spoustu informací o příčinách nehod, od kterých se můžeme odrazit.

Nezajímavé není ani finanční hledisko. Každá účelně vynaložená koruna na prevenci může následně ušetřit několik korun vyplacených na pojistném plnění. O lidském zdraví a zachráněných životech ani nemluvě.

Kooperativa v minulosti připravila například varovné hlášky před nebezpečnými železničními přejezdy v navigacích Garmin. Jakým směrem chcete jít tentokrát?

Tentokrát bychom se na oblast silničního provozu chtěli podívat komplexněji. Vytipovali jsme si nejohroženější skupiny a naše projekty se zaměří zejména na ně. Například jsme zjistili, že za posledních 10 let se téměř zdvojnásobil podíl seniorů těžce zraněných nebo usmrcených při dopravních nehodách. Zatímco v roce 2008 tento podíl činil 26 %, v roce 2017 tvořili senioři v této skupině obětí dopravních nehod již 46% podíl.

Proto jsme se rozhodli podpořit projekt SENIOR BEZ NEHOD v rámci kterého probíhá téměř 300 interaktivních představení pro seniory po celé České republice. Formou divadelních scének, odborného výkladu a videoprojekce budeme seniory upozorňovat na největší rizika provozu. Očekáváme celkovou návštěvnost okolo 18 tisíc seniorů.

Když mluvíte o rizikových skupinách mezi řidiči, pojišťovny nejčastěji upozorňují na mladé řidiče s minimálními zkušenostmi. Zaměříte se i na ně?

Ani na mladší účastníky silničního provozu jsme samozřejmě nezapomněli. Zapojili jsme je do projektu MOJE VIZE 0, který je určený pro studenty VŠ. V rámci svých semestrálních či ročníkových prací zpracovávají témata související s dopravou, prevencí a bezpečností.

Do projektu se letos zapojilo 16 fakult vysokých škol a univerzit a dvě vyšší odborné školy. Své projekty mohli studenti během celého akademického roku konzultovat s odborníky z různých oborů, kteří se do projektu také zapojili. Nejlepší práce jsme vybrali letos v červnu, celkem se projektu MOJE VIZE 0 se zúčastnilo 119 studentů. Nyní se připravujeme na další ročník.

Počítáte do budoucna jen s těmito projekty nebo připravujete i další?

Jak jsem již říkal, chceme se na problematiku bezpečnosti silničního provozu podívat komplexně. Naším cílem je připravit preventivní programy pro nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu, tedy po seniorech a mladých lidech i například pro cyklisty nebo děti. Tato témata jsou zastřešena expertní platformou, říkáme jí Platforma VIZE 0, do které se zapojila řada dalších partnerů, kteří stejně jako my chtějí pozitivně ovlivňovat bezpečnost na silnicích.

Nyní je pro nás hlavním tématem kvalita přípravy začínajících řidičů s minimální praxí, kteří jsou ročně viníky téměř 100 úmrtí. V této oblasti se inspirujeme v Rakousku, kde po změně zákona o autoškolách došlo k 30% snížení úmrtí vinou nezkušených řidičů. Na toto téma jsme uspořádali i panelovou diskusi s předním rakouským dopravním psychologem Dr. Bartlem. Shodli jsme se, že když se nám podaří zabránit zbytečným nehodám, budeme cítit uspokojení z naší práce. A velkou výzvou zůstává i nadále snížení počtu dopravních nehod včetně počtu usmrcených na našich silnicích. Každý zachráněný život pro nás je a bude úspěchem.

18.11.2019 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Kooperativa

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist