Vyjednávání o výrobě Murray T25 míří do finále

Třísedadlové miniauto od tvůrce McLarenu F1 zajímá hned tři společnosti. Uspět může jen jedna. Gordon Murray očekává dohodu do června.

Se svými auty posbíral několik titulů ve Formuli 1 a pár světových rekordů, přesto konstruktér Gordon Murray už roky ignoruje zjevný talent, kterým ho příroda obdařila. Jeho snem je totiž zefektivnit výrobu obyčejných osobních vozů. O projektech T25 a T27 jste možná slyšeli, důležitější však je výrobní proces iStream, kterým auta vznikají. Právě ten chce Gordon Murray prodávat. Nyní jedná se třemi zájemci o výhradní licenci na výrobu T25, dohodu chce mít na stole do června, ale připravuje také šest dalších vozů pro iStream, každý pro jiného partnera.

Malá městská vozítka z dílen tvůrce McLarenu F1 zaujala hned dvě nová konsorcia, jedno z Velké Británie, druhé z Ameriky, a jednu zavedenou evropskou automobilku. Víc Murray prozradit nechce. Licenci na T25 a sesterský T27 získá jen jeden ze zájemců a získá ji brzy. Gordon Murray se domnívá, že je nejvyšší čas zahájit výrobu (než někdo auto okopíruje).Přestože Gordon Murray a jeho lidé postavili funkční prototypy obou strojů, karoserie produkčních aut se budou zřejmě výrazně lišit – iStream nabízí značnou flexibilitu co se tvarů vnějších panelů i interiéru týče a Britové od počátku jasně deklarovali, že jejich design je pouze provizorní. Nesnažte se proto z tvarů T25 odhadnout například onu „evropskou automobilku“.

Možnosti iStreamu jsou značné a Gordon Murray v žádném případě neplánuje zůstat u jediného modelu. Pracuje na šesti dalších projektech. Každý z nich však už má svého mecenáše: T25 vznikl jako demonstrátor možností, které iStream skýtá, a byl velmi úspěšný. Zájemci se jen hrnou. Chystaná auta prý mají od dvou do třinácti sedadel, což jen dokládá flexibilitu výrobního procesu (iStream je samozřejmě zakletý už do samotné konstrukce aut).

15.2.2012 11:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist