volkswagen-prestane-delat-14-tsi-twincharger.jpg

Volkswagen přestane dělat 1.4 TSI Twincharger

Volkswagen

Dvakrát přeplňovaná jednotka se Volkswagenu už nevyplácí. Je drahá na výrobu i servis a s novými turbodmychadly lze dosáhnout podobných výsledků.

Diskuze

6 komentářů

    Ernest

    a nech to dostane poriadnu rozvodovu retaz…

    josef K.

    Motor s kombinací kompresoru a turba je nepřekonatelný. Je to nejlepší motor a nejlepší řešení, který se dnes v automobilech vyskytuje. Žádný twin charger od bmw nic podobného nemůže dosáhnout. To je jen typické bmw šméčko.

    dejv

    Stejne to okoukali od Mitsubishi jak BMW tak VW a uz jenom trochu poupravili . Evo to melo v turbu davno

    Dufajme ze vydrzi viac …

    Jarouš

    Nepŕekonatelný???

    Radši bych tam měl atmosférický dvoulitr, nejlépe šestiválcový, než tuhle divnost. Bohužel nabídka motorů Golfu Cabrio v lednu nic rozumnějšího neobsahovala. Nějaký pozitiva jsou: na dálnici to má nizké otáčky a tudíž nižší hluk a spotřebu; v určitých režimech je kompressor slyšet; motor má klasickou \“benzíňáckou\“ výkonovou špičku mezi 4 a 6 tisíci otáčkami. A se střechou dole je slyšet syté pískání turba a odfukování \“blow off\“ ventilu, o čemž musím říct, že to má určité kouzlo.

    Nepřekonatelný to ale fakt není.

    kralopic

    Čekám kdy někdo vezme rozum do hrsti a dojde k závěru, že dvoutaktní motory mají k dokonalostí blíže než čtyřtakty. Možná, že by se s pomocní moderních technologií dal nějak vyřešit ten zpropadenej výplach, potom bychom měli motor co oproti čtyřtaktu váží poloinu a má teoreticky dvojnásobný výkon při stejné spotřebě a příznivějších emisích a navíc se na něm nemá skoro co pokazit. Nemá žádné ventilové pružiny. Pokud dnes jsou čtyřtaktní motory se 7000 ot./min. a čtyřmi ventily na válec, tak to znamená u čtyřhrnku 16 hodně tvrdých pružin, aby se stíhali rychle vracet. I ten rozvod bere nezanedbatelnou část výkonu. Američanům se to povedlo už někdy v 2. polovině 80. letech, ale mělo to drobnou chybku – obstojně to fungovalo jenom do cca 3000 ot./min, při vyšších otáčkách už se spalovací prostor nestíhal vyplachovat a byl to trabant hadr, tak s tim sekli. Emise CO2 jsou plus mínus stejné. Katalyzátor není potřeba, protože nedochází ke vzniku významějšího množství oxidů dusíku. O menších nárocích na kvalitu paliva a možnost vyšší komprese ani nemluvně, když tam není žádnej rozpálenej ventil, od kterýho častokrát směs blafne dřív než má. Mazání je už vykoumané, protože dnes už jsme na mazacím poměru 1:100 a ten maže úplně stejně jako dřive používané poměry 1:33 nebo 1:50 jenom po tom nezůstane tolik karbonu ve válci a nespálených uhlovodíků ve spalinách. Když si porovnáme turbo a kompresor, tak je o chlup lepší kompresor – nemá zpoždění, ale zas ubírá víc výkonu od kliky. Kompresor je náročnější na výrobu, ale zase má delší životnost a je jednodušší na provoz protože jeho pracovní teploty jsou cca do 300°C. Turbomotory mají horší výplach protože turbína je prostě překážka ve výfukovém systému, což má negativní vliv na průběh spalování, tím se částečně výhody přeplňování smáznou rovněž, korunu tomu nasazuje turboefekt, který se dá minimalizovat, nikoliv absolutně eliminovat. Troufám si tvrdit, že kompresorem přeplňovaný dvoutakt s oběhovým mazáním, pneumatickými šoupátky, přímovstřikem a vrstveným spalováním by co do efektivity snadno tyto výmysly VW strčil do kapsy. Ale proč to dělat jednoduše, levně a spolehlivě, když to jde složitě, draze (zákazník přeci zaplatí) a pofidérně (nad účtenkou v autoservisu zbydou oči pro pláč leckomu)

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist