Soud potvrdil prvních 500 milionů korun v kauze Dieselgate pro české spotřebitele

Průlom v evropské větvi příběhu kauzy Dieselgate: čeští spotřebitelé zastoupení společností Safe Diesel jako první v Evropě uspěli s hromadnou žalobou a mají dostat stejnou náhradu jako Američané. Celková výše nároků vůči VW a Škodovce v ČR může dosáhnout téměř 37 miliard Kč.
volkswagen-arteon_r-line_uk-version-2018-1280-29-1100x618.jpg Zdroj: Volkswagen

Obvodní soud pro Prahu 8 ve svém rozsudku z 22. března 2019 konstatuje, že společnost Volkswagen Aktiengesellschaft uznala nároky českých spotřebitelů na odškodnění v kauze Dieselgate v hodnotě přes půl miliardy Kč. Konkrétně se jedná o 2 435 spotřebitelů, jejichž nároky byly prostřednictvím společnosti Safe Diesel zažalovány do 7. září 2018. Nároky byly uznány ve výši 220 tisíc Kč na jednoho zákazníka, celková suma tedy činí 533 500 000 Kč spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení. Rozsudek je dosud nepravomocný.

„Jedná se o průlom v evropské větvi této aféry, je to první úspěch poškozených spotřebitelů sdružených v hromadné žalobě v Evropě. Podařilo se nám prosadit stejné odškodnění jako v USA, čehož chceme dosáhnout i pro další tisíce spotřebitelů, jejichž nároky jsme podali k soudu později nebo je teprve podáme. Již zítra rozšíříme žalobu na VW a Škoda Auto o dalších více než šest set spotřebitelů,“ říká k rozsudku JUDr. František Honsa z advokátní kanceláře BBH, která spotřebitelské organizaci Safe Diesel poskytuje právní služby.

Částka 220 tisíc Kč je analogicky odvozena od modelu odškodnění v USA, kde VW již dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až deset tisíc dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s „cinknutými“ motory.

Rozsudek se nevztahuje na nároky vůči společnosti Škoda Auto, která nároky společnosti Safe Diesel (a jejím prostřednictvím všech jednotlivých vlastníků vozidel dotčených aférou Dieselgate) nadále neuznává. Co se těchto nároků týče, stejně jako nároků vůči VW, které společnost Safe Diesel vznesla později, tedy po 7. září 2018, bude o nich soud rozhodovat v dalším řízení. První jednání v řízení bylo stanoveno na 22. listopadu 2019.

Celkový počet spotřebitelů, kteří se v ČR už rozhodli své nároky vůči automobilkám uplatnit, k dnešku převyšuje 7 000 osob. Celkový počet vozidel s „cinknutým“ dieselovým motorem v ČR je cca 165 000. Pokud by se o nárok na odškodnění přihlásili všichni majitelé těchto vozidel, mohla by celková suma kompenzace dosáhnout až k téměř 37 miliardám Kč.

21.6.2019 6:00| autor: Tomáš Malík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist