Unikátní závod do vrchu automobilů a motocyklů Rataják 2021 je zpět

V sobotu 26. června 2021 se městys Rataje nad Sázavou opět rozezní řevem historických aut a motocyklů.
thumbnail_img_7814-1100x618.jpg Zdroj: Rataják

Letitá tradice závodů do vrchu, kterou – stejně jako řadu dalších akcí – přerušila pandemie, se vrací. Jubilejní 10. Rataják bude startovat 26. června v 11.00 h v hlubokém údolí pod středověkým hradem Pirkštejnem, který můžete znát také z kultovní počítačové hry Kingdom Come: Deliverance.

Historicky vedla příjezdová cesta do Rataj nad Sázavou z opačné strany – buď z Ježovic, nebo z Mirošovic. Zákeřná silnice do prudkého kopce, jež vede od železničního přejezdu přes centrum obce, vznikla až na začátku minulého století, zhruba v době výstavby železniční trati Ledečko–Kolín.

Říká se, že o první závodní jizdu se na tomto místě v roce 1904 pokusil prapradědeček zakladatelů současného závodu Lojzík Filip. Lichtenštejnský panský kočí na ratajském zámku se s kopcem porval statečně, nicméně pro slabou účast bylo na dalších 107 let pořádání závodu přerušeno. Až v roce 2011 se sjelo osm odvážných na první, obnovený ročník Ratajáku. V roce 2019 jich bylo už 80, což je i dnes maximální povolený počet.

Unikátní trasa má celých 1 300 metrů. Začíná pod hradem Pirkštejn, vine se okolo barokního kostela svatého Matouše, přes strmé romantické náměstí Míru, pod ratajským zámkem, okolo rybníčku a končí u hřbitova.

Po celé délce trati se závodníci mohou těšit na kvalitní žulovou dlažbu z jedenačtyřicátého roku připomínající Klausenpass, Masarykovu silnici na Zlaté návrší a jiné slavné kopce z předválečných časů.

Jízda se jede dvoukolově jako jako zkouška pravidelnosti výkonu. Nejede se podle žádných sportovně-technických předpisů a stanov. V první řadě jde o pobavení posádek, o setkání majitelů historických vozidel a zábavu za volantem.

Přihlášky lze posílat mailem na prihlasky@ratajak.cz. Minimální stáří startujícího vozu je třicet let. Startovné činí 600 Kč, vozidla vyrobená do roku 1939 startují za polovic, modely starší než sto let zdarma.

Tradičně bude vyhodnoceno nejkrásnější dobové oblečení, nejstarší účastník, nejstarší vozidlo a účastník dorazivší po vlastní ose z největší vzdálenosti. Podrobné informace na FB stránce akce.

Akci pořádá spolek Pro Rataje, z.s. ve spolupráci s městysem Rataje nad Sázavou, klubem Čtrnáctka a Obvodním oddělením VB Strnadice. Výtěžek ze startovného bude použit na obnovu zašlé slávy městysu Rataje nad Sázavou.

Program:

Sobota 26. června 2021, Rataje nad Sázavou

Od 9:00 hod. přejímka vozidel – Zámek, Předzámčí

Od 11:00 hod. start 1. kola – pod hradem, bezprostředně naváže 2. kolo

Následuje volná zábava, výstava závodních strojů, kulturní vložky, pozdní oběd a vyhlášení výsledků.

16.6.2021 7:10| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist