Turkmenistán zřejmě zakázal dovoz aut v černé barvě, úředníci doporučují bílou

Prodej automobilů v postsovětské středoasijské republice Turkmenistán bude opět o něco složitější - tamní úřady odmítají proclít vozy v černém laku.

Ne že bychom měli v Evropě málo zákazů a omezení vztahujících se na auta, jen pouhé vyjmenování všech by bylo na dlouho, každopádně zatím nevíme o tom, že by úředníci některého z unijních států měli problém se zcela běžným odstínem laku, jako je tomu nově v Turkmenistánu.

Podle dostupných informací odmítla letos v lednu tamní celní zpráva proclít pár černých automobilů, konkrétně Toyotu Corollu zakoupenou v Dubaji a rovněž se to má týkat crossoveru Lexus RX. Jejich majitelé se podle ruských i britských tiskových agentur již dva týdny marně snaží dostat svá auta do provozu.

Celníci svůj nepochopitelný postup nevysvětlili, pouze majitelům vzkázali, aby „si koupili auta bílé barvy, protože bílá přináší štěstí“. Jestli tohle můžeme považovat za zákaz dovozu černých automobilů, jako je to interpretováno v jiných médiích, vám stoprocentně potvrdit nemůžeme, každopádně od turkmenského autoritářského režimu by to asi nebylo překvapivé.

Pokud vám to hlava pořád nebere, možná stojí za zmínku připomenout, že kolem 160 nejvyšších představitelů a úředníků Turkmenistánu zcela nedávno vyměnilo svá černá služební auta za bílé Mercedesy E300 – vše na popud státní doktríny a svého prezidenta Gurbangulu Berdimuhamedova, který si koupil Veyron (a zvátězil v něm v prvním závodu).

Že to pořád nechápete? Turkmenistán je obecně hodně specifický. Třeba muži mají zákaz nosit dlouhé vlasy, reportérky v televizním zpravodajství se musí obejít bez make-upu, stát oficiálně slaví Den melounu a ruší se zde vysoké školy kvůli potřebě většího počtu manuálně pracujících. Zakázáno bylo také užívání playbacku, protože „reprodukovaná hudba může mít negativní efekt na vývoj hudebního umění“, ale nesmíte mít ani zlaté zuby a kromě jiného byly zrušeny třeba knihovny, takže ta zapovězená černá na autech může být nakonec tamními obyvateli vnímána jen jako drobná nepříjemnost.

zdroj: BBC

2.2.2015 11:59| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist