Test Mini Cooper S: Angličák z videohry

Ikonické britské autíčko se vrátilo v omlazeném třídveřovém kabátku odkazujícím na svůj původ a přineslo rozsáhlé možnosti personalizace i propracované detaily. Zjišťovali jsme, jestli charismatický hatchback zůstal stylovým „angličákem“ nebo propadl konzumu.
test-mini-cooper-s-hatchback-britanie-anglie-autoweb-countryman-turbo-benzin-styl-1-1100x618.jpgCelá galerie 28 Zdroj: Jan Majurník

Doby, kdy bylo Mini malým autem, jsou definitivně pryč. Hatchback měří skoro čtyři metry a se šířkou přesahující 1,7 metru by si ve filmu „Loupež po italsku“ v úzkých uličkách už pravděpodobně neporadil. Zvětšování je trend dnešní doby, podívejte se na první Volkswagen Golf a porovnejte ho s tím současným. Malá auta zkrátka rostou a dospívají, stejně jako britsko-německý stylový kompakt.

Vpředu zaujmou hlavní lampy s diodovým prstencem denního svícení, který se po klepnutí na levou páčku změní v blinkr. Retušemi prošlo také čelní logo značky, je menší, estetičtější a jeho křidélka už nestíní laku karoserie. Nad širokou maskou chladiče má své místo kapota s vestavěným nasávačem – prvkem typickým pro sportovní variantu Cooper S.

Třídveřové linie useknuté zádě doplňují povedená LED světla přepracovaná do moderního pojetí se symbolem vlajky Spojeného království. Kufr nabídne objem pouhých 211 litrů, ale sportovní tašku i laptop bez problémů pojme – ono v Mini vlastně víc vozit nepotřebujete. Kola dělají auto, což si uvědomují i produktoví specialisté značky, proto se v nabídkách objevuje přes dvacet typů ráfků z lehkých slitin.

Kabině dominuje volitelný sportovní volant z dílen John Cooper Works, který nabízí široký věnec, pevný grip a pohodlné odkládací plochy pro palce. Na středovém panelu hraje světelné divadlo centrální prstenec – ten mění barvy podle různých situací, například při regulaci teploty nebo aktivaci systému stop/start. Uprostřed pracují multimédia, jejichž upravené grafické rozhraní poznáváme od majitele značky Mini – skupiny BMW.

A to je dobře, protože se softwarem je spojené i ovládání otočným touchpadem, které patří k jedněm z nejlepších vůbec. V duchu tradic můžete palubní desce na straně spolujezdce dodat větší šmrnc pomocí podsvícené britské vlajky a dekorativního obložení. Už od počáteční éry znovuzrozeného Mini se v interiéru objevují páčky jako z helikoptéry a nový model není výjimkou, designové ovladače najdete na stropě, panelu a jedním dokonce startujete.

V našem případě stisknutí startovače uvede do chodu zážehový přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec naladěný na výkon 192 koní a točivý moment 280 Nm, respektive 300 Nm při v krátkodobém „overboostu“. Motor je spřažený se sedmirychlostním dvouspojkovým automatem, kterého vyladili technici automobilky na základě zkušeností z motorsportu.

V praxi se však maximální síla dostupná od 1 350 do 4 600 otáček za minutu projevuje trochu divoce, protože po silnějším sešlápnutí pedálu plynu je cítit, jak převodovka bojuje s návalem točivého momentu. Motoru chvilku trvá, než se dostane do optimálních otáček a turbodmychadlo dosáhne optimálního plnícího tlaku. Obrazně bychom to přirovnali k funkci „Turbo“ ve videohře Need for Speed, kde menší časovou prodlevu posléze nahradí mocná akcelerace – stejně jako u Miniho.

I když auto vybavíte příplatkovým sportovním podvozkem, stejně budete pod náporem „krouťáku“ trochu zápasit s roztancovaným divochem, proto by se ostřejší verze Cooper S měla objevit jen v rukou zkušenějších řidičů. Řízení je arkádově přesné, v zatáčce se vnitřní kolo téměř zakousne do silnice, ovšem Mini občas zatočí více než očekáváte. Chová se skoro jako motokára nebo kocour, který si chce neustále hrát se šidítkem.

Možná právě proto si tenhle „angličák“ snadno oblíbíte a budete využívat poskytovanou dynamiku. Navíc výfukový systém hraje příjemnou symfonii uvnitř, ovšem neošidí ani posluchače zvenčí. Nejde o bestiální řev, ale specifický zvuk ústrojí okolí zaregistruje.

Venčení nabroušeného „eSka“ doporučujeme na hladkém asfaltu, rozbité silnice se podvozku moc nelíbí, navíc dynamický průlet přes záplatované cesty probouzí k životu elektronickou stabilizaci, která kompenzuje ztrátu přilnavosti poskakujícího cooperu. Naštěstí jde zvolit mimo sportovního a komfortního profilu také úsporný režim Green, tehdy počítače omezí citlivost plynového pedálu a celkově auto zklidní. Ekonomickému cestování pomáhá ještě jízda setrvačností, automat totiž umí sám vyřadit do neutrálu a nechat vůz plachtit.

Třídveřové Mini patří mezi stylové hatchbacky s jasnou vůní prémiovosti, která má svoji základní cenu necelých 530 tisíc korun. Standardní Cooper S už vyjde na 700 tisíc a testovaná specifikace stojí skoro milion. Za svoje peníze však dostanete atraktivní britsko-německou stylovku, která nabídne výkonný motor, osobitý výfuk a řízení jako z videohry.

16.4.2019 12:00| autor: Jan Majurník

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist