Spekulace: Kdo koupí Nürburgring?

Německý okruh vyhlásil bankrot a teď se čeká, kdo přinese nejlepší plán na jeho záchranu. Možností je několik a už se ozvali i první zájemci.

Slavný německý okruh, respektive společnost, která ho spravuje, vyhlásila bankrot. Proč? Od roku 2004 se tu buduje obrovský komplex se zábavním parkem, horskou dráhou, nákupním centrem a hotely. Společnost údajně zmanipulovala čísla návštěvnosti, čímž vymámila z investorů mnohem víc peněz, než kolik by dostala.

Celé se to jeví jako jeden obrovský tunel na státní a potažmo evropské peníze. Nejvíce na to ale doplatí zřejmě místní, kteří v případě zavření okruhu přijdou o práci a o peníze. Okruh vybudovaný ve dvacátých letech 20. století v nejchudší části Německa sice je schopen přinést práci a peníze, ale ne, pokud nevydělává a jeho provoz stojí státní kasu ročně miliony. Celková suma dluhů Nüruburgringu je skoro půl miliardy eur – to je „slušný“ výsledek za necelých pět let provozu…

Investor se tak snažil zahojit tím, že Nürburgring pronajal stejným lidem, kteří ho vlastní… Ehm… Ceny jízdného pro veřejnost na Nordschleife se vyšroubovaly do rekordních čísel a automobilky musí nyní platit pětkrát více než dříve. Přesto okruh nevydělává.Jak píší na stránkách Savethering.org, v obrovským komplexech skoro nikdo není a celé to působí jako město duchů. To můžeme potvrdit, když jsme tu v červnu testovali ostré Jaguary. Při tom ve vesničce Nürburg praskají hospody a pensiony ve švech. Proč? Autaři a fanoušci na nějaký disneyland kašlou.

Ale nyní k věci. Kdo by tedy mohl zbankrotovaný okruh zachránit?

Sdružení automobilek nebo samotná automobilka
Spousta automobilek si z Nürburgringu udělala testovací trať a několik si jich tu postavilo velká vývojová centra. Asi by nebylo úplně levné je opustit. Je možné, že už některé značky zasedly k jednacímu stolu a  vymýšlejí, jak okruh koupit, oddlužit a zachránit. Napadá nás Land Rover-Jaguar, BMW, Mercedes-Benz a samozřejmě i Volkswagen-Porsche.
Pravděpodobnost: 20 %

Jedna silná osobnost, například Bernie Ecclestone
Velký Bernie, nad kterým teď visí skandál s úplatkářskou aférou, prohlásil, že „udělá všechno proto, aby ‚Ring zachránil“. Jde mu především o to, aby se tu jela velká cena F1 v roce 2013. Je ale možné, že se za Ecclestonea postaví někdo další a okruh koupí.
Pravděpodobnost: 25 %​Zahraniční investor
V Evropě moc peněz na rozhazování není, za to například na Blízkém východě nebo v Asii se někteří topí ve financích. Podle nás je asi nejpravděpodobnější ten scénář, že Nürburgring koupí nějaká zahraniční mimoevropská korporace z Dubaje nebo podobné destinace.
Pravděpodobnost: 50 %

Stát
Sice je ve hře možnost, že stát a EU okruhu odpustí dluhy, ale co by s  ním bylo dál? Cyklostezka? Radši to nechceme ani domyslet…
Pravděpodobnost: 5 %

Samozřejmě okruh nemusí ani nikdo kupovat a klidně se může stát, že se jeho brány uzavřou. Tomu ale moc šancí nedáváme, protože z marketingového hlediska je jméno Nürburgring velmi silné a návštěvnost objektivně není špatná. Podle posledních zpráv se tak zavírat nebude. Společnost má teď nuceného správce, který ji začal rozprodávat, aby uspokojil ty nejtěžší pohledávky. Samotná trať prý nikdy zavřená nebude, protože to je to jediné, co vydělává. Olověnou koulí na noze jsou jen ty nesmyslné komplexy okolo. Nechcete tak někdo velkou šedou boudu? Levně?

Zatím by tedy všechno mělo jet podle starého scénáře, ale pokud plánujete výlet na Nordschleife, raději neustále sledujte dění, ať víte, jestli vůbec bude otevřeno. Celou situaci samozřejmě budeme monitorovat.

24.7.2012 8:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist