Skryté signály: Ford Fiesta RS

Na výstavě SEMA v Las Vegas se představí zástup malých upravených fordů. Nejzajímavější z nich má pod kapotou velký motor EcoBoost. Znamená to něco?

Na jedné z největších událostí světa tuningu, výstavě SEMA v Las Vegas (2.-5. 11.), uvidí návštěvníci hned osm upravených fordů Fiesta. Nejsilnější z nich, vyvinutý u Ford Racing, bude mít pod kapotou čtyřválec o objemu 2,3 litru a výkonu 355 koní, ale na své si přijdou i umírnění příznivci. Představí se celá řada dílů a doplňků z katalogu Fordu a také modifikace externích úpravců.

Motor auta od Ford Racing nemá evolučně daleko ke známému dvoulitru EcoBoost. Přeplňovaný čtyřválec však dostal tři deci objemu navíc, díky nimž je o 115 koní silnější než původní motor. Podíl na tom má celá řada úprav v čele s novým výfukem, jehož dvě koncovky ústí uprostřed zadního nárazníku. Nezapomnělo se ani na brzdy, zde od Bremba, převodovku se zkrácenými dráhami a agresivní bodykit.Zbývá nám ještě sedm aut, ale nejdřív je tu zajímavější otázka. Pokud umíte číst mezi řádky, předchozí odstavec neříká nic menšího, než že pod kapotu Fiesty pasuje dvoulitrový EcoBoost. A ten umí pořádně zacvičit i s Mondeem, ať už ve verzi se dvěma sty nebo 240 koni. Fiesta s přeplňovaným dvoulitrem by byla zdaleka nejrychlejším supermini v Evropě.

Ford Fiesta fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Ford Fiesta fotogalerie

Předchozí odstavec samozřejmě neříká nic o tom, jestli je kombinace Fiesty s dvoulitrem a turbem homologovatelná pro silniční provoz. Neříká to také nic o záměrech Fordu. Ale pokud si dokázali zaměstnanci prosadit auto tak šílené jako Focus RS a pokud to bude jen trochu možné, Fiestu RS na trhu uvidíme. Mnohem pravděpodobněji dostane menší EcoBoost o objemu 1,6 litru, ale třeba nás čeká skvělé překvapení.Z dalších aut je jen jedno dílem zaměstnanců Fordu, konkrétně divize Vehicle Personalisation. Má nový bodykit, karoserii vyvedenou v kombinaci několika odstínů zelené a černobílý interiér. Ostatní fiesty jsou dílem úpravců jako H&R nebo Steeda Autosports. Mají vesměs nové bodykity a více či méně upravené vnitřnosti, především co se podvozků týče.

Možná vás hojné zastoupení evropského supermini na akci v Las Vegas překvapuje. Nezapomeňte ale, že Fiesta se v USA prodává už několik měsíců. Na trhu, donedávna posedlém velkými SUV, se malý hatchback stal okamžitě prodejním hitem. Peníze, které zákazníci ušetří na pořizovací ceně, musí investovat jinde. Tady nastupuje Ford a celá řada úpravců, kteří zástupům individualistů rádi pomohou.

autoweb.cz

12.10.2010 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist