Saab: Tři dny napětí navíc

Příběh automobilky začíná připomínat telenovelu. Nucený správce požádal o uvolnění z funkce, soud proto přeložil jednání o ukončení reorganizace na pondělí.

Přestože švédská reality show z prostředí automobilového průmyslu se zpočátku jevila stejně zajímavá jako to nejlepší z americké továrny na sny, posledních několik měsíců to produkce s napětím trochu přehání. Je nejvyšší čas první řadu show ukončit, než budeme mít Saabu všichni definitivně plné zuby. Dočkat jsme se měli dnes. Ale hádejte: Soud ve Vanersborgu přeložil jednání o ukončení ochrany před věřiteli na pondělí.

Důvodem je nová žádost na jeho stole. O své odvolání totiž požádal sám nucený správce Saabu, Guy Lofalk. Protože o to samé žádá automobilka už delší dobu, soud se s největší pravděpodobností vyjádří kladně. Strany se dohodly i na Lofalkově nástupci, má jím být právník Lars-Henrik Andersson a soud nemá důvod návrh neposvětit.Proč chce Lofalk odejít nevíme, ale důvodem může být totální krach jeho plánů na záchranu, do kterých automobilku násilím dotlačil. Převzetí dvojicí čínských společností zablokoval dodavatel motorů a platforem Saabu, skupina General Motors.

Bylo to vedení švédské automobilky v čele s Victorem Müllerem, které následně bleskově dojednalo nouzové řešení. Číňané totiž mají zájem o Saab i přesto, že jeho auta nemohou importovat na domácí trh. První miliony eur od Zheijang Youngman dorazily tento týden.Právě fakt, že Saab po měsících problémů a neúspěchů konečně sehnal peníze, může být důvodem pro třídenní odročení jednání spíž než jasně formulovaná lofalkova žádost. Výrobci při něm totiž půjde o život. Ještě před týdnem se zdál být bankrot neodvratný, nyní Švédům svitla naděje. Soud bude jednat o ukončení ochrany před věřiteli, které by se vzhledem k dřívějším událostem (Saab mají v mířidlech exekutoři) a výši nesplacených závazků rovnalo popravě. Na stole už leží přinejmenším jeden návrh na prohlášení konkurzu. Víc než kdy jindy se tedy soud musí vyvarovat předčasných rozhodnutí.

16.12.2011 8:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist