Saab má na krku švédské exekutory

Výrobce přijde o majetek v hodnotě přes 10 mil. Kč, které dluží dvěma dodavatelům. Zatím jde o malou částku, ale jak se budou hlásit další věřitelé, suma poroste.

Druhá největší švédská automobilka se dostala do vážných problémů už začátkem letošního jara, ale všechny dílčí krize s vypětím všech sil překonala. Ta poslední by jí mohla být osudovou. Švédská vládní agentura zodpovědná za vymáhání dluhů, Kronofogdemyndigheten, zkoumá majetkové poměry Saabu a prochází jeho účty. V ruce má povolení zabavit automobilce majetek i peníze v celkové hodnotě přibližně čtyři miliony švédských korun – 10,7 milionu korun českých.

O svá práva se hlásí celá řada věřitelů, úřady uznaly nejprve dluhy ve výši 370 tisíc švédských korun, jen aby o pár dnů později zvýšily sumu na čtyři miliony. Čísla poskytl agentuře Reuters přímo Kronofogdemyndigheten, jsou tedy přesná. Hans Ryberg, úředník zodpovědný za případ na straně vládní agentury, dodal, že jeho úřad „už kontaktoval příslušné banky“ a že celková dlužná suma nejspíš rychle poroste.Továrna Saabu v Trollhättanu už od začátku dubna s jednou malou přestávkou nevyrábí a mzdy 3600 zaměstnanců tak pouze neproduktivně požírají rozpočet automobilky tempem asi 157 milionů švédských korun měsíčně (čísla z loňska). Ten se stále ještě nevyrovnal s příčinou zastavení produkce, totiž nespokojenými dodavateli. Saab sice uhradil část dluhů, ale věřitelů má zjevně víc než dost.

Záchranný plán je přitom v nedohlednu. Jako už několikrát v posledních měsících vydalo tiskové oddělení Saabu pouze stručný komentář v tom smyslu, že vedení usilovně shání další peníze. Automobilka nedávno získala několik menších úvěrů a prodala polovinu svého majetku (který si obratem pronajala zpět), ale to jsou pouze krátkodobá řešení.

Dohoda se dvěma čínskými investory už řadu týdnů čeká na požehnání vlády nejlidnatější země světa. Zdá se stále jistější, že Čínské úřady dohodu buď neschválí vůbec, nebo že se Saab tohoto schválení nedožije. Pokud Saabu fandíte, držte mu palce, potřebuje to víc než kdy dřív. Konec problémů se blíží, bude dobrý, nebo špatný?

autoweb.cz

23.8.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist