Recenze: Forza Motorsport 6 (Xbox One)

Velkolepá podívaná, hutná atmosféra a nekonečná zábava. Nová Forza Motorsport 6, která se vrací do uzavřeného světa závodních okruhů, jiná být ani nemůže.

Foto: Turn 10 Studios

Rok se s rokem sešel a je tu další díl populární závodní série Forza Motorsport, a to už s pořadovým číslem 6. Letošní vydání je navíc speciální tím, že oslavuje 10. výročí vlastní existence. A že je co oslavovat. Forza totiž patří k nejznámějším herním sériím na světě a za těch deset let zformovala dětství, mládí i stáří nejednoho automobilového nadšence.

Ze slunné Riviéry, kde se odehrával předchozí díl Forza Horizon 2, se děj vrací z otevřených silnic zpět na uzavřené závodní okruhy. Celkem na vás čeká 26 různých lokalit, mezi nimiž nechybí třeba namátkou Le Mans, Laguna Seca, Spa-Francorchamps, Top Gear Test Track, dokonce ani okruh v centru Prahy a samozřejmě Nordschleife, na kterou se můžete klidně vydat jak v noci, tak za vydatného deště. A právě déšť je jednou z největších novinek.

Změna počasí sice byla přítomna už v minulém díle, jednalo se však spíš o vizuální efekt. Padající kapky deště tu ovšem nejsou jenom na okrasu, ale pěkně vám dokáží znepříjemnit život. Zvlášť, když se nahromadí v kaluži, která vám přivodí nejednu horkou chvilku při zvládání akvaplaninku. Mimochodem je to vůbec první aplikace tohoto jevu do virtuálního světa.

Vedle obtížnosti, jakou nastolí promočený asfalt vás ale dostane i způsob, jakým dokáže noční prostředí vytvořit hutnou atmosféru. Jakmile ostatní závodníky ztratíte z dohledu a potemnělý kužel světla jen sotva osvětluje zatáčky před vámi, hvozdy kolem hradu Nürburg vám přivodí pocit úzkosti. Budete se bát takovým způsobem, že na to pořádně šlápnete jen proto, abyste konečně opět zahlédli světla v boxové uličce. Osm minut nikdy neubíhalo tak úmorně pomalu…

Realita byla opět tím hlavním, na co se vývojáři zaměřili, i když samozřejmě v mantinelech toho, co je možné „uřídit“ na herním ovladači. Fyzikální engine je spíše evolucí ladící drobnosti než kompletně překopaným systémem, což je jedině dobře. Cítíte přesuny hmotnosti, nechuť těžkého auta zatáčet nebo rozdíly mezi jednotlivými koncepcemi pohonu. Pokud už máte se sérií Forza nějaké zkušenosti, šestka vám hned bude povědomá.

Obtížnost si můžete opět nastavit podle vlastní chuti. Pro začátečníky tu je klasická asistence při zatáčení a brzdění nebo zobrazování ideální stopy, které když vypnete, na okruhu stále zůstanou kužely napovídající brzdné body a apexy zatáček. Hezký detail. Teprve až vypnutím stabilizace a ABS ale získá jízda ten správný rozměr.

Odměnou vám za to budou nejen bonusy v herní měně a zkušenostních bodech, ale především pocit zadostiučinění. Vybrat si můžete z osmi různých obtížností virtuálních protivníků a nastavit můžete třeba i to, jak zákeřně se mají chovat.

Na rovinkách vás budou blokovat, v zatáčce se vás pak klidně pokusí vystrčit nebo přetočit, obtížnost do jisté míry závisí i na tom, jaké auto si postavíte. Stvoříte přemotorovanou bestii bez pořádného podvozku? Pak se nedivte, že neprojedete jedinou zatáčku v klidu. Zkuste nejdříve pořádně odlehčit, postavit na lepší podvozek a nazout lepivější pneumatiky a až pak zvyšovat výkon. Že pak na rovinkách nestačíte ostatním? V tom také spočívá kouzlo světa Forza Motorsport 6. Záleží jen na vás, jaký koktejl si umícháte.

Velkou roli tu vedle úprav opět hraje především sběratelství. Hra vás bude motivovat kupředu už jen proto, abyste si konečně koupili auto, po kterém už pěkných pár hodin toužíte.

Já jsem netrpělivě čekal tradičně na Nissan Skyline R34 GT-R, nové BMW M4, brutální Dodge Challenger SRT Hellcat, závodní Mazdu 787B nebo klasický Ford Mustang. Je tu skutečně téměř vše, co tu nesmí chybět. Vybírat si můžete z více jak 450 aut různých značek, stáří a zaměření – od historických klenotů, přes závodní speciály, až po nejnovější auta. Dokonce i formule.

Celkem vás čeká přes 70 hodin zábavy jen v hlavní kampani, kterou si kdykoliv můžete prodloužit vlastními závody nebo online s živými protivníky. A pokud vám už od všeho toho závodění a výzev modrají palce na rukou, čekají na vás další aktivity. Můžete se přiučit něčemu z historie motorsportu díky pedantskému hlasu Jamese Maye nebo už tradičně v internetové komunitě sdílet svá barevná schémata, která si můžete přenést i z dílů Motorsport 5 a Horizon 2.

Nová Forza Motorsport 6 je zkrátka opět velkolepé dílo, které staví na osvědčeném receptu bohatého obsahu, skvělé atmosféry, nekonečně variabilní zábavě a vyváženém mixu simulátoru a arkády. Pokud s nákupem nové generace Xbox One otálíte, tohle je dost dobrý důvod, proč si ji pořídit. Nechce-li se vám utrácet, můžete ji spolu s konzolí třeba vyhrát v naší soutěži.

17.9.2015 1:57| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist