BMW iX jako malířské plátno: Byli jsme u toho, když se umění vtisklo do auta

Slovinské zastoupení značky BMW dalo příležitost mladým umělcům ztvárnit exteriér technologicky vyspělého a udržitelného BMW iX. Nejlepší návrh vytvořil student magisterského studia na Akademii výtvarných umění a designu, Urban Klinkon. S redakcí jsme měli exkluzivní možnost být u slavnostního odhalení vítězného vizuálu přímo ve slovinské Lublani.
domagojdukec-ixart-marec2022-foto_ziga_intihar-135-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: BMW

Podstata soutěže

V rámci oslavy 50. výročí propojení BMW Group a světa umění vyhlásilo BMW soutěž pro umělce do 35 let a vyzvalo je, aby vytvořili svou uměleckou vizi udržitelnosti a mobility, která bude následně aplikována na elektrické BMW iX.

Soutěže s názvem RE:DESIGN iX se zúčastnilo 17 umělců, jejichž díla posuzovala odborná porota ve složení: Domagoj Dukec, šéf BMW Design, Alenka Gregorič, kurátorka moderního umění a umělecká ředitelka Cukrarna Palace a galerie Tobačna, Miran Mohar, mezinárodně uznávaný umělec, člen IRWIN a proděkan Akademie výtvarných umění AVA, Kristina Rutar, adjunktka na ALUO a Maša Gala, výtvarná umělkyně, akademická malířka a členka uskupení KD 3kolektiv.

Čtěte také:

Umělci zaujali originálními spojeními

Samotnému vyhlášení výsledku předcházela „beseda“, kde všichni porotci shrnuli význam propojení umění, udržitelnosti a technologií a poskytnutí příležitostí mladým umělcům. „BMW iX dokonale propojuje umění a technologie. Mladé umělce jsme postavili před náročnou výzvu, aby se podělili o své interpretace souhry těchto dvou témat. Předložené návrhy nejenže podtrhly silný charakter BMW iX, ale také přesvědčily jedinečnou kreativitou,“ zmínil šéf BMW Design Domagoje Dukece.

Na třetí pozici se umístil průmyslový designér Bor Jarh, který ve svém návrhu propojil kompozici životního prostředí v podobě ekologicky šetrných materiálů. Druhé místo obsadila Monika Slemc, která se inspirovala přírodou, krajinou a její udržitelností.

Začátek cesty

A konečně nejlepší umělecký návrh exteriéru BMW iX s názvem Skica, který představuje začátek neobyčejné cesty a vizi propojení umění, technologie a udržitelnosti, předložil Urban Klinkon, který zkombinoval předlohu a autorskou kresbu v základních barvách materiálového spektra s pomocí základních výtvarných prvků do vizuálně zajímavé a atraktivní podoby.

A jak se sám Urban ke svému návrhu vyjádřil? „Udržitelnost chápu jako trend zachování věčnosti, stejně jako přírody, života a světa kolem nás, kde se počítá každý krok, čin, a dokonce i tah štětcem. Vrátil jsem se tedy k základům a chtěl jsem, aby dávaly větší smysl,“ říká Klinkon.

„Vycházel jsem ze tří základních barev – žluté, červené a modré – a základní umělecké myšlenky – linie, která s každým dalším tahem získávala větší smysl a nový život. Zkombinoval jsem tedy technologicky vyspělý automobil, který umožňuje udržitelnou mobilitu nejen svému řidiči, ale i mně jako umělci, který dostal příležitost se vyjádřit,“ dodává.

Jelikož se jedná o model vskutku neobyčejný, bude k dispozici i oku veřejnosti, a to i na klasických slovinských silnicích, takže pokud si uděláte cestu do tohoto malebného kraje, nezapomeňte se kolem sebe dívat. Třeba tento barevný skvost odchytíte v pohybu.

14.4.2022 9:58| autor: Simona Svátková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist