V továrně pneumatik Nexen u Žatce: V kraji chmelu se vyrábí i korejské pneumatiky

Navštívili jsme jednu z nejmodernějších továren svého druhu ležící u Žatce. V tomto kraji se totiž nerodí jenom pivo, ale také korejské pneumatiky.
dsc-0024-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: Nexen

Jihokorejská společnost Nexen Tire patří mezi nejvýznamnější světové výrobce pneumatik. Její centrály se nalézají v jihokorejském Yangsanu a v hlavním městě Soulu. Společnost patří mezi nejrychleji rostoucí výrobce pneumatik na světě.

Má přes 500 obchodních zastoupení ve 137 zemích na celém světě a čtyři výrobní závody – dva v Koreji (Yangsan a Changnyeong), jeden v Číně (Čching-tao) a nejnovější čtvrtý závod u Žatce v České republice. Právě tam jsme vyrazili na prohlídku a nasbírali několik zajímavých faktů, které jste o značce Nexen a její žatecké továrně možná nevěděli.

Jediná továrna v Evropě

Potřeba rozšířit výrobní kapacity a zlepšit dostupnost výrobků na evropském trhu vedla Nexen Tire k rozhodnutí vybudovat závod na výrobu pneumatik v Evropě. Výběr lokality pro výstavbu jeidné továrny mimo asijský kontinent byl náročný a provázela ho dlouhá série jednání, která odstartovala na podzim roku 2012 a trvala bezmála dva roky.

Společnost Nexen Tire volila mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Rumunskem. Do užšího výběru pak postoupilo Česko, Slovensko a Polsko. V polovině roku 2014 bylo rozhodnuto, že bude vybudována v České republice.

Důležitý evropský uzel

Díky strategické poloze nabízí závod výbornou dostupnost pro největší evropské odběratele ze zemí jako Německo, Francie nebo Velká Británie. Továrna se postupně stane základnou pro produkci, výzkum a vývoj nových technologií na výrobu pneumatik.

Hlavním cílem nového závodu u Žatce je zvýšit a celkově zlepšit dostupnost výrobků Nexen Tire v celém regionu. Z českého závodu míří pneumatiky hlavně do západní Evropy. Kromě Německa Nexen vyváží i do Velké Británie, Francie nebo Itálie.

Třetí největší investice

Investiční záměr podpořila Vláda České republiky investiční smlouvou z 25. června 2014 mezi Nexen Tire, ČR (MPO, MF, MPSV), zastoupenou předsedou vlády ČR Mgr. Bohuslavem Sobotkou, Ústeckým krajem, Městem Žatec a CzechInvestem.

Výstavba rozsáhlé moderní továrny v průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce v Ústeckém kraji byla mimořádně důležitým milníkem pro rozvoj společnosti Nexen Tire. Firma do stavby výrobní linky, která se po dokončení druhé fáze bude rozprostírat na ploše 35 hektarů, investuje postupně až 22 miliard korun, což je 3. největší zahraniční investice po továrně Hyundai v Nošovicích a TPCA v Kolíně.

Dva roky auditů

Nexen patří i do exkluzivního klubu dodavatelů OEM několika automobilek, mezi nimiž nechybí Porsche, Volkswagen, Renault, Chevrolet, Chrysler, Dacia, GM, Fiat, Mitsubishi, Kia, Suzuki či Seat. Žatecká továrna má kontrakt i s českým výrobním závodem Hyundai a vyjednává mimo jiné se Škodou Auto.

Než začne skutečně dodávat pneumatiky na nově vyrobená auta do kteréhokoliv závodu, musí projít několika náročnými audity a kontrolami kvality ze strany odběratelů. Tento proces trvá až dva roky, slavnostní otevření provozu proběhlo teprve v srpnu 2019. Mezitím česká pobočka Nexenu dodává pneumatiky retailovým zákazníkům.

Nejvyspělejší továrna pneumatik

Nexen Tire je průkopníkem v oblasti využívání nejmodernějších technologií a inovativních výrobních postupů, což žateckou továrnu zařazuje mezi nejmodernější továrny na výrobu pneumatik na světě.

Provoz je významný především vysokou mírou produktivity i kvality výroby díky zdokonaleným procesům automatizace při práci se základními surovinami, výrobě, kontrole kvality i distribuci. Závod splňuje nejpřísnější bezpečnostní a ekologické standardy.

Automatizovaný sklad

Součástí závodu je také plně automatizovaný sklad s rozměry 50 m výška x 50 m šířka x 80 m délka. Maximální kapacita skladu je 360 000 kusů pneumatik. Sklad je schopen naskladnit a vyskladnit až 15 600 kusů pneumatik denně.

Automatizovaný sklad je řízen softwarem ASRS (Automated Storage Retrieval System). Každá pneumatika je před uložením do skladu opatřena čárovým kódem. Tato základní informace obsahuje z výrobního programu rozměr pneumatiky, její typ a datum vulkanizace (proces, při kterém se při daném tlaku a teplotě pneumatika vytvrdí).

S těmito informacemi je pneumatika nasměrována a rozdělena dopravníkovým systémem ke stohovacímu robotu. Toto zařízení je vybaveno senzory na zachycení pneumatiky a odměření vzdálenosti robota od země. Robot je tak schopen poskládat jednotlivé typy pneumatik do sloupců neboli komínků, které následně přesune v požadovaném počtu a umístění na paletu.

Palety jsou opatřeny čárovým kódem, které je propojí s daným typem pneumatik. Tyto čárové kódy jsou následně rozděleny na skladovací pozice a palety se přes dopravní kolejový systém RGV přesouvají k automatickým zakladačům. Automatický zakladač přes válečkové dopravníky naloží příslušnou paletu a s nastavením ve skladovém programu ji uloží na příslušnou pozici ve skladu.

Při požadavku na vyskladnění je informace o jednotlivé pneumatice a její pozici na paletě předána vyskladňovacímu robotu. Tato informace je dále použita pro automatický tisk štítků a jejich nalepení na danou pneumatiku. Po nalepení štítků pneumatika s detailní informací pokračuje dopravníkovým systémem až k fyzickému naložení do kamionu.

Z popisu výše je zřejmé, že vše probíhá bez jakéhokoli zásahu operátora, který je připraven zasáhnout pouze v případě chybového hlášení jednotlivého zařízení. Tento systém tak firmě přináší úsporu pracovních míst, prakticky nulovou chybovost, přehlednost a rychlost procesu.

Celý provoz organizují tři pracovníci na dvanáctihodinové směně. Čárový kód zabezpečuje přesnost jak fyzickou tak systémovou. Každý jednotlivý pohyb po skladu je snadno zpětně dohledatelný, což vytváří přehlednost skladových zásob. Rychlost vyskladnění a naskladnění je odvislá pouze od nastavení zařízení.

Ostatně nejlépe všechno ilustruje výše uvedené video s animacemi.

16.10.2020 8:01| autor: Hugo Kottás | zdroj: Nexen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist