Půjčka na auto: Jaké jsou nejlepší alternativy?

Rádi byste si pořídili nové auto nebo revitalizovali firemní flotilu? Jasně, nic složitého v případě, že máte dostatek finančních prostředků.
perex_titulka-2-1100x618.jpg Zdroj: BlueSkyImage, Shutterstock

To se ale ne vždy podaří. Právě z toho důvodu je zapotřebí mít alespoň nějaké povědomí o úvěrech, jichž lze využít. Z největší části se na úvěrech týkajících se aut podílejí logicky podnikatelé a firmy. Podle statistik České finanční a leasingové asociace si na automobily půjčují dvakrát častěji, než je tomu u fyzických osob. Zhruba dvě třetiny všech půjček připadají právě na firemní žadatele. Jaké jsou tedy alternativy jak pro soukromé společnosti, tak pro fyzické osoby a co je výhodnější? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Dvě základní možnosti půjčky na auto

Ano, fakticky existují 2 základní alternativy. Pokud si tedy nemůžete půjčit od nějakých příbuzných. Tradičně je možné využít leasingu, jenž se k vozům vztahuje. Jinak ale také existují spotřebitelské úvěry určené buď přímo na automobil, nebo na cokoli jiného. Často není zapotřebí samotný důvod ani udávat. Jestliže si hodláte koupit hodně drahé auto a potřebujete nákup zafinancovat, lze vsadit i na americkou hypotéku. Ta mívá poněkud nižší úrok, než tomu bývá u standardních půjček na auto. Nakonec zájemci většinou využívají právě leasingu i půjčky na auto.

Jaký je rozdíl mezi leasingem a půjčkou?

Vcelku jednoduchý a jednoznačný. Spotřebitelský úvěr je typický tím, že automobil se po nákupu stává automaticky vaším majetkem. U leasingu je tomu poněkud jinak. Vůz patří po celou dobu splácení leasingové společnosti. Výhodou tohoto financování je především to, že nemusíte platit povinné ručení a některé další poplatky.

Je leasing a leasing

Tak jako tak se u leasingu musíte smířit s tím, že automobil vám nebude říkat pane. Přesto jste to ale vy, kdo zodpovídá za jeho provoz a stav. Prodat ho v žádném případě nemůžete. Vždyť vám bude patřit až po dosažení cílové částky ke splacení. Jinak se na trhu lze setkat také s operativním leasingem, který je založený na střídání automobilů samotným provozovatelem. Ten platí stanovené fixní částky v průběhu měsíce a leasingová společnost se stará o servis a další služby spojené s autem.

Účelový, nebo neúčelový úvěr?

Samotná půjčka na auto se pochopitelně vyznačuje jak výhodami, tak i nevýhodami. Záleží také na tom, zdali si vezmete půjčku přímo na auto, nebo na cokoli. V prvním případě by měl být nákup výhodnější, jelikož získáte nižší úrokovou sazbu. Určitě je zapotřebí být velmi obezřetný u akčních nabídek autobazarů. Ty mohou být spojené se spoustou dalších poplatků. Zkontrolujte si proto RPSN a jiné ukazatele. Zapomenout nelze ani na poplatky z prodlení, jež mohou být likvidační.

26.11.2019 12:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist