Počet obětí dopravních nehod? Víme, kolik zahyne lidí v letošním roce!

Téma možná nepříjemné, nicméně mluvit o něm je zapotřebí. Mluvit, hledat příčiny a v rámci zvyšování bezpečnosti je odbourávat.

Ještě jednou k nadpisu – ne že bychom my v redakci měli křišťálovou kouli a uměli věštit se stoprocentní úspěšností, máme zde ale tiskové prohlášení Besipu a tam jsou prezentována jasná čísla. Od počátku roku do konce června, tedy za 1. pololetí, zemřelo při nehodách na našich silnicích 230 lidí. To je o 34 lidí méně, než ve stejném období loňského roku. Je to nejméně obětí za toto období v historii vůbec.

Ve srovnání s cílem Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP) je toto číslo ale stále vysoké, podle Národní strategie by mělo být obětí ještě o 29 méně. Národní strategie předpokládá, že za letošní rok nezemře více než 465 lidí. Pokud bychom měli věřit prognóze, tak – bohužel – zubatá s kosou čeká na silnicích ještě na 235 lidí. Udělejme prosím maximum pro to, ať je číslo co nejnižší! Jeden by mohl říct, že se dá začít třeba s tím, že nikdo nesedne za volant po požití alkoholu, ovšem tady je situace vlastně docela příznivá, jak říkají materiály Besipu, tak od dubna do června, tedy za celé druhé čtvrtletí, nezemřel ani jeden člověk při nehodách zaviněných vlivem alkoholu!

To je naprosto ojedinělá statistika, která nemá obdoby. Od počátku roku si alkoholové nehody vyžádaly „pouze“ 11 mrtvých a 87 těžce zraněných, tedy výrazně méně, než je předpoklad NSBSP (47 usmrcených). Příznivě vyznívá ve srovnání s loňským rokem, že nepřibývají tragické nehody seniorů, zemřelo jich stejně jako před rokem (49 obětí). Pozitivní je, že došlo ke snížení počtu obětí o 23 u nehod zaviněných mladými řidiči. To je výrazný pokles oproti roku 2015 (vloni 54, letos 31)! Pokles zaznamenáváme také u cyklistů, (16 obětí, o 9 méně, než v roce 2016).

Naopak, těžce zraněných cyklistů je 189, což je o 14 více, než v roce 2015. Nepříznivý je vývoj z pohledu chodců, a to i přesto, že v červnu nezemřel ani jeden. Celkem za první pololetí zemřelo 51 chodců, o 3 víc než před rokem a o 11 víc než je předpoklad NSBSP. „V prvním pololetí roku 2016 vykazuje Česká republika historicky nejnižší počet usmrcených, přesto se nedaří naplňovat hlavní cíle, vytýčené Národní strategií. Stále problematickými skupinami zůstávají nejzranitelnější účastníci silničního provozu, tedy chodci a děti.

Do začátku prázdnin zemřely dvě děti, a od té doby další čtyři. Dále převládají nehody zapříčiněné agresivním způsobem jízdy, nepřiměřenou rychlostí a nehody, při nichž umírají senioři, a to téměř v každé páté smrtelné havárii. Na druhou stranu, příjemným překvapením bylo druhé čtvrtletí, kdy nedošlo k tragickým následkům nehod zaviněných řidiči pod vlivem alkoholu,“ komentuje statistiky Martin Farář, šéf BESIP.

Předpoklad NSBSP pro rok 2016 je maximálně 465 obětí a 2 555 těžce zraněných. Pokud by se druhé pololetí letošního roku vyvíjelo stejně jako první, došlo by historicky poprvé k naplnění tohoto předpokladu. Nezapomínejme však, že do druhého pololetí také spadají dva nejkritičtější měsíce s nejvíce oběťmi, tedy červenec a srpen. Jen loni se z prázdnin nevrátilo 147 lidí!

20.7.2016 6:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist