Nehody a sankce za ně

Mezi jedny z nejčastějších dotazů patří také sankce za dopravní nehody, tento článek shrne jednotlivé druhy nehod a druh sankcí, se kterými zákon za ně počítá.

Malá nehoda

Malá nehoda je definována jako situace v silničním provozu, kdy dojde pouze ke škodě na majetku a tato škoda nepřesáhne na zúčastněných vozidlech a přepravovaných věcech částku 50 000 Kč – §22 odst. 1, písm. l) zákona o přestupcích. Za takovou nehodu lze uložit tyto sankce:

–          pokutu 1 500 až 2 500 Kč ve správním řízení,

–          v blokovém řízení pokutu do 2 000 Kč,

–          zákaz řízení uložit nelze,

–          body se nepřičítají.

Střední nehoda

Střední nehoda je definována jako případ, kdy dojde pouze ke škodě na majetku a tato škoda přesáhne 50 000 Kč – §22 odst. 1, písm. i) zákona o přestupcích. Za takovou nehodu hrozí:

–          pokuta 2 500 až 5000 ve správním řízení,

–          v blokovém řízení lze uložit za tento přestupek pokutu do 1 000 Kč,

–          zákaz řízení na 1 až 6 měsíců hrozí v případě, kdy se řidič během 12ti po sobě jdoucích měsících dopustí tohoto přestupku nejméně dvakrát,

–          body se nepřičítají.

Závažná nehoda – přestupkové řízení

Závažnou nehodou je nehoda, při které dojde k usmrcení nebo zranění osoby – §22 odst. 1, písm. h) zákona o přestupcích. Zde je třeba uvést, že pokud dojde k usmrcení nebo újmě na zdraví, u které doba pracovní neschopnosti přesáhne 7 pracovních dnů, je dána působnost trestního zákona a jako přestupek taková nehoda projednána nemůže být. Každý případ smrti nebo újmy na zdraví s neschopností nad 7 dnů musí být projednán jako trestný čin. Zde se jedná o duplicitu a soudy se již v minulosti několikrát vyjádřily, že rozhodnutí ve správním řízení tam, kde mělo proběhnot řízení trestní, nemá pro ně závaznost. Za tento přestupek hrozí následující sankce:

–          pokuta 25 až 50 tisíc ve správním řízení,

–          blokově nelze projednat,

–          zákaz řízení na rok až dva,

–          7 bodů (pouze v případě usmrcení nebo těžké újmy na zdraví, tj. nad 6 týdnů neschopnosti).

Závažná nehoda – trestní řízení

V trestním řízení jsou projednávány nehody, u kterých dojde k újmě na zdraví, kde doba pracovní neschopnosti přesáhne 7 pracovních dnů, k těžké újmě na zdraví nebo smrti. Podle závažnosti je takový trestný čin kvalifikován jako Ublížení na zdraví nebo jako Obecné ohrožení. Tresty jsou následující:

–          pokuta až do 5 mil.,

–          zákaz řízení až na 10 let,

–          trest odnětí svobody až na jeden rok (lehké ublížení na zdraví), až na 5 let (těžká újma nebo smrt), až na 10 let (těžká újma nebo smrt více osob), 7 bodů (pouze v případě usmrcení nebo těžké újmy na zdraví, tj. nad 6 týdnů neschopnosti).

JUDr. Tomáš Beran

6.2.2007 12:54| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist