Jízda na kole a alkohol jako její příjemný doplněk? Ne, ne a ne!

Cykloturistika je příjemná věc, stejně jako u jízdy autem ale platí, že pití alkoholu je zapovězeno. U nás zcela, u sousedů pivo zvládnete.

Nejprve si ujasněme jednu věc. Nedělíme naše čtenáře na „automobilisty“ a „cyklisty,“ víme, že řada nadšenců do aut jezdí na kole, stejně jako řada příznivců Autowebu jezdí i na motorce. Pokud teď budeme mluvit o cyklistice, není to optikou naší antipatie (ehm, popravdě, autor právě teď dorazil z ranní vyjížďky v přilehlém parku), ale s ohledem na bezpečnost jako takovou.


Jeden by mohl řešit, že pokud nejezdí auta po chodníku, nemají na chodnících a přechodech pro chodce co dělat ani cyklisté (a neberte mne za slovo s výjimkou typu dětí s doprovodem a podobně). A pocit křivdy není na místě – zejména pokud je vedle chodníku pruh vyhrazený pro cyklisty, který ubral místo autům – pak mezi korzující chodce vjede jen idiot.

A bohužel s alkoholem je to podobné, to, že kolo nemá motor a namísto o emisích CO2 lze mluvit spíše o páchnoucím potu neznamená, že může cyklista pít před jízdou (nebo dokonce během jízdy) alkohol. Nesmí, u nás ne!

Nejde ani tak o to, že při jízdě na kole pod vlivem alkoholu hrozí vysoké pokuty, zásadnější je skutečnost, že je tady riziko bezpečnostní. Každopádně teď budeme čerpat z aktuální zprávy ÚAMK řeší téma „letní výlet na kole, jedno dvě piva během přestávky na oběd, a pak pokračovat dál?“

Cyklisté by si měli podle ÚAMK dávat pozor, protože při jízdě na kole pod vlivem alkoholu hrozí vysoké pokuty, a to nejen u nás, ale i po celé Evropě. ÚAMK připravil přehled vybraných evropských zemí, povoleného množství alkoholu „za řidítky“ a postihů, se kterými případní viníci musí počítat. Například v České republice platí i pro jízdu na kole nulová hranice alkoholu v krvi a při jejím překročení cyklistům hrozí pokuta od 2500 Kč. S vysokými postihy se však „kolaři“ setkají po celé Evropě. V Itálii, Francii, Chorvatsku, Švýcarsku nebo v Nizozemí je povoleno cestovat na kole s 0,5 promile alkoholu v krvi, nejvyšší povolené množství – 0,8 promile – je v Rakousku. Jeho překročení je však přísně potrestáno – podle okolností pokutou ve výši od 800 eur.

Velmi opatrní by však měli být cyklisté i v zemích, které pro jízdu na kole nemají stanovenou žádnou hranici alkoholu v krvi (například ve Velké Británii, Irsku, Dánsku, Finsku, Norsku nebo Švédsku). Řídit kolo je zde povoleno jen tehdy, je-li cyklista ve stavu, který zaručuje bezpečnou jízdu. Pokud případná kontrola prokáže opak, hrozí například v Irsku postih ve výši až 2000 eur.

Země  

Povoleného množství alkoholu

Postih

Belgie

0,5 promile

od 150 eur

Dánsko

žádné (1)

od 135 (2)

Finsko

žádné (1)

(2)(3)

Francie

0,5 promile

od 90 eur

Chorvatsko

0,5 promile

od 65 eur

Itálie

0,5 promile

od 500 eur

Irsko

žádné (1)

až 2.000 eur (2)

Lucembursko

0,5 promile

od 145 eur

Nizozemí

0,5 promile

od 140 eur

Norsko

žádná (1)

(2)(3)

Polsko

0,2 promile

od 145 eur

Portugalsko

0,5 promile

od 250 eur

Rakousko

0,8 promile

od 800 eur

Slovensko

0,0 promile

od 200 eur

Španělsko

0,5 promile

od 500 eur

Švédsko

žádné (1)

od 180 eur (2)(3)

Švýcarsko

0,5 promile

od 110 eur

Velká Británie

žádné (1)

od 35 eur (2)

1. Zákaz jízdy na kole platí jen tehdy, pokud cyklista není schopen kolo bezpečně ovládat.

2. Pokutu lze udělit, pokud cyklista jedoucí kole není ve stavu, že toto kolo může bezpečně ovládat.

3. Pokuta závisí na výši platu potrestaného cyklisty, ve výjimečných případech může dojít i k postihům v řidičském průkazu.


zdroj: ÚAMK, tit. foto: Ihatebicyclist.com

23.7.2014 10:54| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist