Jak vybrat správný olej do auta?

I když se může zdát výběr optimálního oleje na první pohled složitý, ve skutečnosti to zas tak moc složité není.

Ano, pokud se v problematice neorientujete, mohou kombinace čísel a písmen na etiketách působit leckdy jako kódy a tajné šifry ze světa agentů a tajných služeb. Co dělat když si vzpomenete, že jste již dlouho neměnili olej, nebo když se vám rozsvítí kontrolka mazání na displeji vašeho auta? Uvažujeme o situaci, že nejezdíte pravidelně do servisu, kde se vám o doplňování technických kapalin starají, ale řešíte si správnou hladinu oleje průběžně sami.


V prvním případě máte relativně dost času si vše rozmyslet a naplánovat, v tom druhém je potřeba jednat celkem rychle. Je potřeba se nejdříve podívat jestli máme v motoru vůbec nějaký olej. Na to slouží měrka v motorovém prostoru, kde jsou většinou dvě rysky – min a max. Pokud nám měrka ukazuje dostatek oleje, tak nebude problém v nedostatečném množství oleje, ale někde jinde a zde doporučujeme zavolat do jakéhokoliv autoservisu a zvolit další postup dle jejich doporučení. V případě, že na měrce vidíme olej blízko rysky minimum, nebo pod ryskou anebo dokonce vůbec, tak musíme co nejdříve olej dolít.

A jak vybrat správný olej? Výrobci aut dodávají ke svým modelům servisní knížku nebo návod k obsluze. Pokud je máme k dispozici, najdeme v nich i doporučené parametry oleje. Někdy nám může pomoci i štítek na výměnu oleje nalepený na motoru. Nejdříve hledejte viskozitní třídu dle SAE. U starších vozů to může být například 10W-40 nebo dokonce 15W-40. U novějších vozů to bude 5W-40 nebo 5W-30. Když máte jasno ve viskozitě, hledejte tzv. výkonovou specifikaci.

V Evropě se nejvíce uplatňuje klasifikace olejů dle ACEA (Sdružení evropských výrobců automobilů). Hledejte značení složené z písmen A,B,C a čísel 1 až 5. Například ACEA A1/B1 nebo A3/B3 nebo A3,B3,B4 nebo A5/B5 nebo C3 nebo C2 nebo A3,B4,C3 apod.

Značení písmeny A,B,C charakterizuje oleje pro benzinové a naftové motory osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel. Někteří výrobci aut uvádějí i své vlastní firemní specifikace. Například u starších automobilů skupiny VW (Volkswagen, Seat, Audi, ŠKODA-AUTO) můžete nalézt specifikaci VW 502.00/505.00/505.01 nebo VW 501.01/505.00 apod. Nejnovější specifikace olejů dle VW, která nahrazuje všechny předešlé specifikace je nyní VW 504.00/507.00. FORD používá svoji specifikaci WSS-M2C 913-B nebo novější WSS-M2C 913-C. Mercedes zase značí oleje například MB 229.1, MB 229.51 apod. Pokud máte jasno, jaké značení olejů máte hledat, běžte na nejbližší čerpací stanici, do obchodního domu, či do prodejny autodoplňků a vyberte si olej, který se bude shodovat s vámi hledaným značením.

Uveďme příklad na osobním automobilu Škdoa Octavia s motorem 1.9/77kW TDI PD. V návodu k obsluze najdeme doporučení na olej firemní specifikace VW 507.00. V tomto případě nemusíme ani hledat viskozitní třídu. Na čerpací stanici nalezneme olej MOGUL 5W-30 EXTREME LFIII s těmito specifikacemi: SAE 5W-30, VW504.00/507.00, ACEA C3, API SM/CF, MB 229.51, BMW Longlife-04, Fiat 9.55535-S1, Porsche C30, PSA B71 2290. Vidíme, že značení oleje obsahuje naši požadovanou specifikaci VW 507.00, takže můžeme olej bez problémů použít.

Jak je to s mísitelností olejů různých značek či různých klasifikací? Měl by se doplňovat vždy olej stejné viskozitní třídy i výkonové klasifikace. Se záměnou oleje různých značek není žádný problém, protože princip olejů je takový, aby se mohly doplňovat. Dokonce, i když na doplnění použijeme olej jiné klasifikace, tak se nic vážného z krátkodobého hlediska nestane. Motorový olej má za úkol motor správně a rychle mazat, chránit od nepříznivých vlivů, před kondenzací vodních par, nečistotami apod. Navíc má velký vliv i na spotřebu paliva. To vše jsou argumenty, proč použít ten správný olej. Vždy je ale lepší alespoň nějaký olej v motoru, i když nemusí být ten správný, než olej žádný!

Zdroj: PARAMO Pardubice, výrobce oleje značky MOGUL

22.2.2016 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist