Dojde k fúzi Porsche a Volkswagenu letos?

Spory kolem nepovedeného převzetí z let 2008 a 2009 zůstávají nevyřešené, přesto chce VW ještě letos koupit zbylých 50,1 % Porsche. Zaplatí 3,9 miliardy eur.

Důvodů, proč Volkswagen vloni odložil fúzi s Porsche na neurčito, bylo několik. Všechny zatím nepominuly, přesto se chtějí Němci spojit už letos. Ušetří tak peníze na daních. Teoreticky mají automobilky čas do konce příštího roku, ale nechtějí zbytečně ztrácet čas.

Manažerské struktury VolkswagenuPorsche jsou už propletené dost a automobilky pracují pod společným vedením. VW Group však zatím vlastní jen 49,9 procenta stuttgatrského výrobce. Zbylou polovinu chce koupit za 3,9 miliardy eur, téměř přesně sto miliard korun.Nakolik se pak propojí každodenní fungování společností zatím není jasné. Vedení Volkswagenu údajně stále není s mírou kooperace spokojené. Na druhou stranu však Porsche svým zákazníkům slibuje – a Volkswagen přikyvuje – že zůstane nezávislým výrobcem, plně zodpovědným za vlastní vývoj.

Plány, které počítaly s fúzí už v loňském roce, Volkswagen zavrhl převevším kvůli několika žalobám na obě automobilky. Řada investorů především z USA žádá kompenzace za ztráty utrpěné při otřesech, které způsobilo Porsche, když se snažilo tajně získat kontrolu nad Volkswagenem. Žalující vesměs viní jednu či druhou automobilku s manipulace s cenami. Spory zatím vyřešené nejsou, ale pro automobilky to vypadá dobře. Proto se Volkswagen zřejmě rozhodl nečekat na verdikt.

26.1.2012 7:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist